Webdav nedir
Webdav nedir

WEBDAV Nedir?

Bu yazımızda WEBDAV konusunu ele alacağız. WEBDAV:Web Distributed Authoring and Versioning yani (Web Dağıtımlı Yayın ve Sürümleme), World Wide Web sunucularında depolanmış belge ve dosyaları düzenleme ve yönetmede kullanıcılar arasında işbirliğini kolaylaştıran bir Hiper Metin Aktarım Protokolü (HTTP) uzantısıdır. WEBDAV İnternet Mühendisliği Görev Gücü (IETF) tarafından RFC 4918 ile tanımlanmıştır. 80 ve 443 bağlantı noktalarında çalışmaktadır.Webdav nedir

Web sunucularında depolanan belge ve dosyaları nasıl düzenleyeceğim, WEBDAV bu işlemi nasıl yapıyor. Aslında WEBDAV birçok uygulamada kullanılıyor örneğin bulut ortamlarında eriştiğiniz disk sürücülerinize erişirken, portal yazılımlarında vb. birçok yerde hem IIS hemde apache üzerine kurabiliyorsunuz. Kullanımını bir örnek senaryo ile açıklayarak WEBDAV neler yapabiliyor anlayalım.

Bulut ortamında google drive, onedrive veya owncloud gibi dosyalarınıza erişmek istermiydiniz? Peki bunu WEBDAV ile yapabileceğinizi size söylesem ne derdiniz. WebDAV, dosyaları Internet üzerinden paylaşmak için kullanılır ve çoğu işletim sistemiyle uyumludur. Düşünsenize internet ortamında bir dosya sunumcunuz var herhangi bir yazılıma ihtyaç duymadan IIS veya Apache üzerinde WEBDAV kurararak WEB hizmeti üzerinden dosylarınıza erişebilecek, dosyalarınız üzerinde her türlü işlem(silme, yazma, kopyalama, taşıma ) yapabileceksiniz. Hatta dosya sunumcunuz üzerinde bulunan size ait alanı başka bir bilgisayarda ağ sürücüsü olarak tanıtıp dosyalarınıza erişebileceksiniz.

WEBDAV hizmetini verdiğiniz web sunumcunuzda SSL kurulumunu yaparak HTTPS ile web sunumcusu ile iletişimi güvenli hale getirebilirsiniz. Bundan sonraki yazılarımızda örneklerle WEBDAV IIS üzerinde nasıl kurulduğunu, ayarlarının nasıl yapıldığı, WEBDAV ile Client bilgisayarlarda ağ sürücüsü olarak WEB alanını nasıl tanıtacağınızı tek tek anlatacağız.

Hakkında G. KELEŞ

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.