bilisimonline.net banner

Windows Update Msu dosyasını elle güncelleştirme

Msu uzantılı dosyalar Windows güncelleştirmelerini (security updates, critical updates, updates, update rollups ve hotfixes ) veya indirilebilir kurulum paketlerini Windows Vista ve Windows Server 2008 için yükleme amacıyla kullanılırdı. MSU Microsoft Update Standalone Package’in kısaltmasıdır. Bu dosyalar Windows Vista ve Windows Server 2008’de Windows Update Standalone Installer(Wusa.exe) ile ilişkilidir.Wusa.exe %windir%\System32 klasöründe yer alır. Windows Update Stand-alone Installer güncelleştirme paketlerini yüklemek için Windows Update Agent API’yi kullanır.

Bir msu dosyası aşağıdakilerinden oluşur :

-Windows Update metadata
-One or more .cab files
-An .xml file
-A properties file

Bir msu güncelleştirme paketini yüklemek için, Wusa.exe’yi dosyanın tam yol adıyla birlikte çalıştırın. Örneğin, Windows6.0-KB952876-x86.msu dosyası C:\Temp klasörü altında yer alıyorsa komut aşağıdaki gibi olmalıdır.-

wusa.exe C:\Temp\Windows6.0-KB952876-x86.msu

Çift tıklayarakta msu paketi kurulabilir.

Vista ya da Server 2008 çalıştırmayan bilgisayarlarda msu dosyasını açamazsınız, içeriğini göremezsiniz. Bunu aşmak için Windows Vista Expand aracını kullanabilirsiniz.
expand -f:* “C:\934307\Windows6.0-KB952876-x86.msu” %TEMP%

Sonra aşağıdaki komutu çalıştırın:

pkgmgr.exe /n:%TEMP%\Windows6.0-KB952876-x86.xml

Not : Herhangi bir MSU paketini kurmaya çalıştığınızda “Windows Update Standalone Installer. The update is not applicable to your computer.“ almanız durumunda yukarıdaki işlemleri yaparak bu sorunu çözebilirsiniz.

Hakkında Ahmet ZAN

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.