iphone 6s

iOS 11 ile Gelen 10 Yeni özellik

Apple, en sonunda iOS 11’i WWDC 2017 etkinliğinde tanıtımını yaptı. Apple’ın iOS 11 ile kullanıcıları hangi yeni özellikler bekliyor, neler değişiyor? Hemen belirtelim kullanıcılar bu yeni sürüm ile sonbaharda buluşacaklar. Gelin şimdi iOS 11 ve 10 yeni özellik ile sizleri buluşturalım.

1. Kontrol Merkezi yeniden tasarlanması

Yıllardır beklenen tasarım değişikliklerinden bir tanesi Kontrol Merkezinde yapılıyor. Sayfa sayfa olan tasarım yerine kutucuklar tercih ediliyor. Eski arayüze alışanlar için zor gözükse bile aslında daha kullanışlı olduğunu söyleyebiliriz.

Kutucuklardan oluşan yeni Kontrol Merkezinde, kutucukların üzerine dokununca onu tam ekran genişletip ilgili ayarlara ulaşıyorsunuz. Aynı zamanda Ayarlar > Kontrol Merkezi bölümünden , ekranda gözükmesini istediğiniz kutucuklar varsa bunları özelleştire biliyorsunuz.

2. Pratik Veri Senkronizasyonu

Apple iCloud’taki mesajlarınızı, kişisel Siri verilerinizi ve fotoğraflarınızın senkronizasyonu artık daha pratik , tüm cihazlarınızda aynı veriye erişim sağlanarak aynı Siri ile iletişim kuracaksınız. Her bir apple cihazınızda ayrı siriye elveda. Yenilenen veri senkronizasyonu sayesinde aynı fotoğraflara erişecek, aynı mesajları filtreleyebiliecek, aynı fotoğrafları tarayabileceksiniz.

3. Yenilenen iMessege Çekmecesi

iMessage uygulaması bir önceki iOS 10 güncellemesinde önemli özelliklerden bir olmasına karşın istenilen ilgiyi görmedi ve çok başarılı olmadı. İster uygulamadaki eksiklikler ister fazla karışık olması söyleyin, sonuş olarak beğenilmemişti. iOS 11 güncellemesi ile Apple, klavye altına kaydırmalı bir menü ekliyor. Bu yeni uygulamanın, Apple Pay ve birçok uygulama ve ile uyumlu bir şekilde çalışıyor. Artık iMessage’ın App Store uygulamaları ve çıkartmalarına daha basit erişim sağlayan yenilenen uygulama çekmecesiyle mesajları süslemek, şarkı paylaşmak artık çok daha kolay.

4. Araç kullanımında rahatsız etme

iOS 11, araç kullanımı esnasında Rahatsız Etme özelliğiyle sürücülerin dikkatini yola yoğunlaştırmalarına yardımcı oluyor. iPhone araç kullandığınızı algılayıp ekran karartması yapıyor, bildirimleri sessizleştirebiliyor, favoriler listesindeki kişilere araç kullandığınızı varış noktasına kadar cevap veremeyeceğinize dair otomatik yanıtlar göndermenize olanak sağlanıyor.

5. Siri artık daha akıllı ve daha şık

Siri, iOS 11’de çok daha akıllı, daha iyi görünümlü ve daha iyi ses ile karşımıza çıkıyor. Siri dünyanın en çok kullanılan şahsi yardımcılarından biridir. Yeni erkek ve kadın sesleri ile konuşurken tonlamaları, vurguları ve hızı ile konuşmalar daha doğal ve anlamlı bir hal alıyor. İngilizce sözcükleri ve cümleleri Çince, Fransızca, Almanca, İtalyanca ve İspanyolca’ya çevirebiliyor. Yurtdışı seyahatlerinde ingilizce bilip diğer dilleri bilmiyorsanız şanslısınız. Siri kişisel deneyim seçeneklerini artırıyor. Safari, News, Mail, Mesajlar ve daha fazlasında kişisel kullanıma göre öneriler sunuyor. Örneğin, Siri kullanıcının Safari’de gezinirken ilgilendiği konuları veya yerleri öğrendikçe, Mail, Mesajlar ve diğer uygulamalarda yazı yazdığında önerilerde bulunuyor.

Yeni aldığınız bir maç biletini otomatik takviminize ekliyor ve benzeri etkinlikleri size öneriyor. Apple, geliştiriciler için Siri’nin kapıları sonuna kadar açılıyor, Siri’ye erişimlerine izin veriliyor, böylelikle üçüncü parti uygulamalar ile siri birlikteliği artacaktır.

6. App Store yenilendi

Apple yenilenmiş App Store’u tanıttı. App Store’da günümüze kadar milyonlarca uygulama, milyarlarca kez indirildi. App Store’u baştan sona yenilenirken geçmiş tecrübelerinden ilham almış gözüküyor. Yeni tasarımı ile App Store; Bugün, Oyunlar ve Uygulamalar sekmelerinde her gün güncellenen yepyeni içerikleri barındırıyor.

Çok seveceğiniz hikayeleri, uzman önerileri, listeleri, kullanışlı bilgileri ve favoriniz olmanya aday uygulama veya oyunu keşfetmenin en yeni yollarını yeni App Store’da bulabilirsiniz.

7. Kişiden Kişiye Apple Pay

Apple Pay kişiler arasında para transferi için de kullanılabilecek, sonbaharda yayınlanacak iOS 11 ile Apple Pay aracılığıyla para transferi özelliğini kullanıcıların hizmetine sunmuş olacak.

iMessage uygulamasına bir eklenti olarak geliyor ve böylece mesajlaştığınız kişiye ödeme yapabiliyorsunuz. Para alındığında, Apple Pay bakiyeniz doğrudan kart bakiyenize aktarılmış olacak.

8. Canlı Fotoğraflar düzenlenebilecekler

iOS 11 ile Apple, Canlı Fotoğrafları çok daha etkileyici, yaratıcı ve eğlenceli. Fotoğrafları eğlenceli video döngülerine dönüştürüp, ileri geri oynatabiliyorsunuz.

9. AVM’lerden Havaalanlarına iç mekan haritaları Apple Haritalar’da

Bu özelliğin kullanımı hemen kolay olmasada şimdiden birçok kapalı mekan eklediğni söyleniyor. Örneğin, havaalanında kapıdan giriş yaptıktan sonra gidebileceğiniz restoranları veya bir alışveriş merkezinin ikinci katında bulunan mağazaları öğrenin.

10. Bildirimler elinizin altında

Kilit Ekranı çok daha marifetli. Tek bir hareket ile tüm bildirimlerinize ulaşmak çok kolay, parmağınızı ekranın üst tarafından aşağı kaydırmanız yeterli. Tüm bildirimlerinizi aynı yerde görüntüleyebilirsiniz.

iOS 11 ile uyumlu aygıtlar.

iPhone

iPhone 7

iPhone 7 Plus

iPhone 6s

iPhone 6s Plus

iPhone 6

iPhone 6 Plus

iPhone SE

iPhone 5s

iPad

12.9 inç iPad Pro (2. nesil)

12.9 inç iPad Pro (1. nesil)

10.5 inç iPad Pro

9.7 inç iPad Pro

iPad Air 2

iPad Air

iPad (5. nesil)

iPad mini 4

iPad mini 3

iPad mini 2

iPod

iPod touch (6. nesil)

Hakkında G. KELEŞ

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.