Sosyal Medyanın gelişimi

Sosyal Medyanın Gelişimi 2000-2002

Sosyal medyanın gelişimi, geçmişi ve bugünü, kısacası Sosyal medyanın Tarihçesinden başlayarak bugünlere kadar nasıl geldiğini anlatan yazı dizimize bir önceki “Sosyal Medyanın gelişimi 1792 -1999” yazımız ile başlamıştık Bu yazımızda 2000 ve 2002 yıllarındaki Sosyal medyanın gelişim sürecinden tarihinden bahsedeceğiz. 

2000 yılında sosyal ağlardan biri olan Friends Reunited Steve Pankhurst tarafından kuruldu. İngiltere’de ön plana çıkan ilk sosyal ağ web sitesi, kuruluşundan 15 yıl sonra kapatıldı.15 yılın sonunda Facebook nedeniyle yayın hayatı son buldu.

Facebook benzeri site kullanıcılarının okul, üniversite veya işyerinden tanıdıklarıyla iletişim kurmasını ve paylaşımda bulunmalarını sağlıyordu. Milyonlarca kullanıcısı ile zirvede iken 2003 yılı sonlarında Myspace ve Facebook kurulmasıyla yükselişi durmaya başladı.

Dünyanın en büyük seyahat sitesi* olan TripAdvisor® 2000 yılında kuruldu. Gezginlerin uğrak sitesi olan TripAdvisor da 7 milyonun üzerinde konaklama yeri, havayolu şirketi, gezilecek yer ve restoranı kapsayan 500 milyonu aşkın yorum ve görüşün bulunmaktadır. Konaklama yeri bulma, uçuş ayarlama, yapılacak şeyler ve yemek mekanı bulma konusunda gezginlere çoğunluğun deneyimlerine göre görüş sunmaktadır. TripAdvisor markalı siteler 49 pazarda sunulmakta olup aylık ortalama 390 milyon farklı ziyaretçiden (her biri, her seyahatin tadını doyasıya çıkarmak isteyen)** oluşan, dünyanın en büyük seyahat topluluğunu barındırmaktadır. Ayrıca 22 adet seyahat medya markası altında web sitelerini yönetmektedir.

Wikipedia 15 Ocak 2001 tarihinde Jimmy Wales, Larry Sanger tarafından Nupedia projesine yardımcı olması amacıyla başlatılan projeydi. Nupedia önceden yapılmış olan bir Ansiklopedi projesiydi. İnternetteki kulanıcılar Wikipedia’ya içerik sağlamakta, denetimden geçen içerik Nupedia’ya aktarmaktaydı. Sonraları Nupedia Wikipedia’nın hızına ayak uyduramadı, gerisinde kaldı. Wikipedia ve Nupedia ayrılıklarını açıkladı. Wikipedia, tarafsızlık ilkesi ile başladığı yayın hayatında, 1 yıl içinde 20.000 makaleye ulaşarak 18 dilde yayına başladı.

2001 yılında bir grup yüksek lisans öğrencisi tarafından kurulan, 2007 yılında eBay tarafından satın alınan StumbleUpon, kullanıcılara yeni siteler keşfetme ve bu siteleri oylama imkânı veren bir web sitesi ve tarayıcı eklentisidir. Kullanıcılar, ilgi alanlarına göre sayfaları görebilir, paylaşabilir veya oyladıkları içeriği sayfalarında yayımlayabilirler.

2002 yılında Dave Sifry tarafından kurulan Technorati şirketinin merkezi San Francisco’dadır. Peki Technorati nedir? Blogların içeriği geleneksel internet içeriğinden farklılık gösterdiği için sadece bloglar için kurulmuş özel indeksleme mekanizmaları ve arama motorları bulunmaktadır. Technorati de en başarılı blog teknolojilerinden biridir. Technorati blogların kayıt altına alan blog arama motoru sistemidir. Bloglar bireysel başvuru neticesinde değerlendirilir ve yararlı olanlar Technorati editörlerince arama motoruna kayıt edilir.

LinkedIn, iş dünyasındaki kişilerin diğer kişilerle iletişim kurmasını ve bilgi alışverişinisağlayan profesyonel sosyal paylaşım platformudur. Aralık 2002’de kurulan LinkedIn’in web sitesi 5 Mayıs 2003’te kullanıma açıldı. Kurucusu Reid Hoffman ve ilginç bir hikayesi var. Reid Hoffman Paypal elektronik para transfer sisteminin bugünkü haline getiren kişidir. Paypal eBay’a satılınca işsiz kalmıştır. Anlayacağınız Paypal satılmasa LinkedIn kurulmayabilirdi. Reid Hoffman iki arkadaşıyla birlikte kurduğu Linkedin sitesi şu an Dünya çapında 200 ülkede 332 milyonu geçkin kullanıcıya sahiptir. Wikia, Xapo, Filckr, Coupons, OneKingslane, Edmodo ve Wrapp adlı kuruluşlar Reid Hoffman’ın eseridir.

Friendster nedir? Kuala Lumpur Malezya merkezli oyun sitesiydi. Friendster üyeleri diğer üyeler ile iletişim kurabiliyor ve onlarla online içerik paylaşa biliyordu. Site ayrıca Flört ve yeni şeyler keşfetmek içinde kullanılıyordu. Ağlar ve profiller aracılığı ile kullanıcılar videolar, resimler, mesajlar ve yorumlar paylaşa biliyordu. Friendster için günümüzün sosyal ağlarının dedesi diyebiliriz. Haziran 2011 de sosyal oyun platformu olarak yeniden tasarlanmasının ardından sonra üye sayısı 115 milyonu ulaştı. Kullanıcıların %90’ından fazlası Asya dan kaynaklıydı. Asya kıtasının en popüler sosyal ağıydı. 14 Haziran 2015’de değişen şartlar ve kullanıcı sayısının düşmesinden dolayı kapandı.

Meetup grupların buluşma noktası olan bir sosyal ağdır. Meetup web sitesi üyelerinin politika, kitaplar, oyunlar, filmler, sağlık, evcil hayvanlar, kariyer ve benzeri birçok ayni ilgi alanına sahip kişilerin bir araya gelerek oluşturduğu grupları bulmasına ve katılmasına olanak sağlar. 13.4 Milyon üyesi olmakla birlikte web sitesi İngilizce, İspanyolca, Almanca, Fransızca, Portekizce ve İtalyanca dillerinde hizmet vermektedir. IOS ve Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlar için uygulaması mevcuttur. Telgraf ile başlayan sosyal medyanın ortaya çıkışı bu yazımızda Meetup ile bitiyor. Sosyal medyanın tarihsel gelişimi ve sosyal ağların tarihini anlattığımız bir yazımızın sonuna geldik.Sosyal medyanın gelişimi ile ilgili diğer yazılarımıza aşağıdaki linklere tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medyanın Gelişimi 1792-1999 yazımız için tıklayınız.

Sosyal Medyanın Gelişimi 2003-2005 yazımız için tıklayınız.

Sosyal Medyanın gelişimi

Hakkında G. KELEŞ

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.