seodrome-hakkinda

Başarılı Bir Girişimcilik Örneği Seodrome ile 13 Soru ve Cevap

Bu röportajımızda bir SEO ajansı olan; Adwords danışmanlığı, e-ticaret site kurulumu, sosyal medya ve reklam danışmanlığı, WordPress site kurulumu, içerik ve metin yazarlığı, 360° ürün tanıtımı üzerine hizmet veren www.seodrome.com yetkilileri ile bu konuları konuşacağız.

seodrome-hakkinda

1. Seodrome.com olarak yayın hayatına ne zaman ve nasıl başladınız?

Çalışmalarımıza Şubat 2017’de dinamik ve tecrübeli küçük bir ekiple başladık. Kendi web sitemizi de bir ay sonrasında kurup yayına başladık. Ekibimiz ve hizmet verdiğimiz kapsam hızla büyüdü şu ana kadar olan süre içinde.

2. SEO’nun anlamını biliyoruz. Peki Seodrome’a göre SEO nedir? Nasıl Yapılır?

Seodrome’a göre SEO web sitenizin doğal yollarla pazarlamasını yapmaktır. Doğru pazarlama için sitenin eksiklerinin giderilmesi, özgün olması, ayrıca direkt kullanıcıya hitap edip ve kullanıcı faydasını gözetecek şekilde dizayn edilmesi gerekir. İyi yapılmış SEO çalışması bu gereklilikleri doğal ve kalıcı bir şekilde çözüme kavuşturur.

Bunun nasıl yapıldığına gelirsek, üzerinde çalışılan web sitesinin başta kırık linkler gibi altyapısal sorunları tespit edilip çözümlenir. Sonrasında sektör, hedef kitle ve rakip analizleri yapılarak müşteriye olabilecek en etkili yoldan ulaşmak için stratejiler belirlenir. Burada basitçe anlatırsak A/B testleri, anahtar kelime analizleri yapılır. İşin üçüncü aşaması ise ince işçilik gerektiriyor. Bildiğiniz üzere SEO’yu etkileyen yüzlerce, binlerce ayrıntı ve parametre var. Bu ayrıntıların her biri birbirleriyle olan uyum bozulmadan optimize edilmeye çalışılır. Ve bu üç süreç döngüsel olarak birbirini takip eder.

3. Çalışanlarınızın yaş ortalamanızı öğrenebilir miyiz? Çalışma ekibiniz hakkında biraz bilgi verebilir misiniz?

Dinamik ve alanında tecrübe sahibi insanlardan oluşan bir ekibimiz var. Ekibimiz oldukça genç, tüm çalışma arkadaşlarımız 35’in altında. Aramızda üniversite öğrencisi olup alanında uzmanlaşmak için şimdiden kolları sıvamış arkadaşlarımız da var, alanında uzmanlık sahibi ve genç olanlarımıza bir nevi rehberlik eden arkadaşlarımız da var.

4. Şirketinizi ve benzer firmaları internetin reklam ve pazarlama şirketleri gibi tanımlayabilir misiniz? Bu konudaki görüşleriniz nelerdir?

İş klasik reklam ve pazarlarına göre bambaşka yöntemlerle ilerliyor olsa da, söylediğimiz gibi bu şekilde değerlendirebiliriz. Sosyal medya ve Adwords danışmanlığını, veya SEO danışmanlığını yaptığımız bir firma için elbette pazarlamasını yapıyoruz diyebiliriz.

5. Seodrome alan adının bir hikayesi var mıdır? Bu adı nasıl belirlediniz?

Sitemize isim düşünürken baktığımız birçok alan adı doluydu. Aslında ninja kaplumbağalardaki teknodrome domainini almayı çok istedik, fakat domain dolu olunca ortaklarımızdan birisinin önerisiyle seodrome alan adını aldık.

6. İş hayatında en önemli konulardan biri güvendir. Siz müşterilerinizle aranızdaki bu ilişkiyi nasıl tanımlarsınız?

Genel olarak referans ile çalışıyoruz. Müşterilerimizin bizi başka müşterilere tavsiye etmesiyle devam eden bir güven ağımız var. Beraber çalışacağımız bir şirkete önce vereceğimiz hizmetleri ve bunların gelecekteki getirilerini madde madde sunuyoruz. Vadettiklerimizi de karşıladığımız için herhangi bir güven sorunu yaşamıyoruz.

7. E-ticaret artık hayatımızın bir parçası, internet üzerinden satış miktarları sürekli artmakta. E-ticaret yapmak isteyen kişiler hangi adımları izlemelidir? Bu konuda tavsiyeleriniz nelerdir?

Öncelikle e-ticaret, SEO, dijital pazarlama, SEM, Adwords ve sosyal medya ile alakalı sürekli haber ve makale okusunlar. Sonrasında yapılan ücretli veya ücretsiz eğitimleri araştırıp onlardan faydalansınlar. Orta ölçekli bir ajanstan da profosyonel destek almalarını kesinlikle tavsiye ederim. Bu, ilerlemelerini hızlandıracaktır. Amerika’yı yeniden keşfetmek yerine öncelikle bu takip etmeleri gereken adımları takip etmeleri daha doğru olur. İşin temelini öğrendikten sonra işleri kolaylaşır, nasıl devam etmeleri gerektiğine dair fikir sahibi olurlar.

8. Kendi web sitenizde SEO çalışması iyileştirmeler yapıyor musunuz?

Elbette. Kendi web sitemiz çok yeni, Mart ayından beri faaliyette. Haziran’da ise sitemizin tasarım, konsept ve temasını komple değiştirdik. Bu kadar kısa sürede ve daha yeni yaptığımız baştan aşağı yenilemeye rağmen şimdiden 3. sayfalara kadar geldik. SEO’nun en zor olduğu sektörlerden birindeyiz. Sektörde tüm rakiplerimiz yoğun bir şekilde SEO çalışması yapıyor. Bütün rakiplerin SEO’ya bu kadar eğildiği başka bir sektör de yok tabi. İşimiz biraz zor kendi sitemizin SEO’su konusunda; buna rağmen en çok aranan, en önemli kelimelerin birkaçında 6 ay içinde ilk sayfada yerimizi alacağımızı umuyorum.

9. Müşterileriniz en çok hangi hizmetlerinizden memnun kalıyor?

En çok rağbet gören ve olumlu geri dönüşler aldığımız hizmetlerimiz e-ticaret sitesi kurulumu, blog yönetimi ve içerik desteği, Google Adwords danışmanlığı ve SEO danışmanlığı.

10. İçerik ve metin yazarlığı hakkında bilgi alabilir miyiz? Müşterilerinizden bu konuda gelen isteklere örnek verebilir misiniz?

Bir web sitesinin üst sıralarda yer alması için düzenli olarak SEO uyumlu, kaliteli ve kullanıcının okumak isteyeceği içerik üretmesi gerekir. Bir blog sayfası kurup düzenli yazı yayımlamak iyi bir yol. İçerik yazarlığı ise, SEO uyumluluğu gibi bazı teknik detaylardan ötürü klasik blog ve metin yazarlığından ayrışıyor. Ayrıca bazı tanıtım metinleri, kısa açıklama metinleri yazmayı da içeriyor.

Dijital pazarlama alanına giren firmaların çoğu blog ve içerik oluşturmayı yeteri kadar ciddiye almıyor veya alamıyor, bu sebeple de potansiyellerine ulaşamıyor. Bu konuyu gerektiği şekilde ele alamamalarının sebebi, blog ve düzenli içerik oluşturmanın yaratacağı pozitif etkinin farkında olmamaları olabileceği gibi, bu iş için uzmanlıklarının, zaman ve insan kaynaklarının olmaması da olabiliyor. Seodrome olarak biz firmaların uzmanlık ve kaynak eksikliklerinden kaynaklanan dezavantajlarını blog sayfalarına düzenli ve kaliteli içerik sağlayarak kapatıyoruz, enerji ve vakitlerini asıl işlerine ayırmalarına yardımcı oluyoruz.

Müşterilerimiz web sitelerinin sayfaları yukarıda bahsettiğimiz ölçütlere uygun metinler ve daha kısa ürün tanıtım yazıları talep ediyorlar. Bunun yanında daha uzun blog yazıları, kullanıcıyı bir konu hakkında bilgilendirici rehber yazmamız da sıkça talep ediliyor.

11. Bir firma için logo tasarımı yaparken nelere dikkat edersiniz? Tasarım süreçleri nasıl gelişir?

Logo tasarımında ilk olarak firmanın kurumsallık derecesini ve faaliyet gösterdiği alanı dikkate alırız. Sektör ve hedef kitlesi analizi yaparak müşteriye nasıl doğrudan hitap edebileceğimizi araştırırız. Alternatifler oluşturur ve bunları firmaya sunarız. Firmanın taleplerini de dikkate alarak yürüttüğümüz bu süreç sonunda müşterimizi memnun edecek bir çalışma ortaya çıkıyor genellikle.

12. 360° ürün tanıtımı hakkında biz neler söyleyebilirsiniz?

Bir e-ticaret sitesine 360° ürün fotoğrafını koymak kullanıcı deneyimi ve SEO açısından oldukça faydalı. Bu yöntemle kullanıcı ürünü her yönden görebilme imkanına sahip oluyor, bu da 360° ürün tanıtımı yapan bir siteyi tercih etmesine sebep oluyor. Kullanıcıların bir siteyi tercih ediyor oluşu ise o sitenin SEO’sunu oldukça güçlendiren bir faktör.

Seodrome olarak biz, 360° çekimi yapılmak istenen ürün bize teslim edildikten sonra özel standımızda çekimini yapıyor ve sitede yayınlanmaya hazır hale getiriyoruz. 360° çekimini yapacağımız ürünün çapının en fazla 30 cm, ağırlığının en fazla 5 kg olması gerekiyor.

13. Seodrome olarak gelecekte sizi nerelerde göreceğiz, hedeflerinizi ve sektördeki yerinizi nasıl tanımlarsınız?

Şu an yaptığımız işin üzerine hem uzmanlık hem teknoloji katmamız gerekiyor. Bununla alakalı olarak 2 yıllık bir projemiz var. SEO’nun dünyada olduğu yerle Türkiye’de olduğu yer arasında bariz fark var. Biz bu makası kendi adımıza daraltıp müşterilerimize en yüksek standartlarda hizmet vermeyi hedefliyoruz. Ekibimiz her geçen gün tecrübe kazanarak büyüyor.

SEO, Adwords, dijital pazarlama üzerine merak ettiğiniz konulara dair yazılara ve ipuçlarına SEO makaleleri sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Teşekkürler,

Celal Bozyel

13 Soru ve Cevap ilk röportajımızda genç girişimciler tarafından kurulan ve kısa sürede elde ettiği başarı ile sektörde örnek olan Seodrome’dan Sayın Celal Bozyel konuğumuz oldu. Bizlere verdiği değerli bilgiler için kendisine teşekkür ediyor, iş hayatında Sedrome ve kendilerine başarılar diliyoruz.seodrome-hizmetler

Hakkında G. KELEŞ

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.