bataryasiz cep telefonu

Bataryasız Cep Telefonu

bataryasiz cep telefonu

Bataryasız cep telefonu evet yanlış duymadınız. Cep telefonlarında bataryalara hoşçakal demeye hazır mısınız!

Amerikalı bilim adamları tarafından, ortamdaki radyo sinyallerinden veya ışıktan elde ettiği birkaç mikrovatlık enerjiyi kullanan bataryasız cep telefonu icat edildi. Kablo ve şarj aletlerine artık elveda diyebileceğiz.

bataryasiz cep telefonu 01

Science Daily kaynaklı haberde Washington Üniversitesinde çalışan bilim adamları, bataryasız cep telefonunu icat ederken, en modern hücresel iletişim araçlarında var olan, enerji açı basamağını ortadan kaldırdı.

Ekibin, bataryasız bu yeni cep telefonuyla Skype aramaları gerçekleştirdiği, bunun yanında , ticari ve hazır içeriklerle hazırlanan prototip ile, konuşmayı alıp iletebildiği ve merkez istasyonla iletişim kurabildiğini gösterdiği açıklandı. 

Konuşma esnasında ortaya çıkan küçük titreşimlerden fayda sağlayan bataryasız cep telefonu prototipinde, kullanıcı “aktarma” ve “dinleme” durumları arasında geçiş işlemini bir butona basarak gerçekleştiriyor. Telefonun radyo sinyallerini alması ve aktarması için özel bir merkez tasarlandı. Bataryasız cep telefonun prototipinin, üç buçuk mikrovatlık enerjiye ihtiyaç duyduğu bildirildi.

bataryasiz cep telefonu 02

Isı sensörleri gibi ortam enerjisine dayalı diğer bataryasız teknolojiler, enerjiyi fasılalı muhafaza ederken, geliştirilen bu telefonun çalışması için gereken tek şey sohbetin kesilmemesi yeterli olacaktır.

Telefon üzerinde çalışma yapan Bilim Adamlarının, telefon üzerinden video aktarımı üzerinde de çalıştığı belirtildi.

Teknoloji gelişiyor hayat değişiyor. Bakalım daha neler değişmeye devam edecek.Aşağıdaki ayrıntıları görebilirsiniz.

Hakkında G. KELEŞ

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.