windows 10 uygulama kaldırma

Windows 10 DNS Ayarı Değiştirme

Bugünlerde okuyucularımızdan Soru/Cevap bölümüne Windwos 10 DNS ayarları ve DNS değiştirme konusunda sorular gelmektedir. Bu maksatla Windows 10 için DNS ayarlarını ve değiştirme yöntemlerini bu yazımızda sizlere anlatacağız. Anlatacağımız işlemleri Windows 8.1, Windows 8, Windows 7 işletim sistemleri için de yapabilirsiniz.

Windows 10 DNS ayarı nasıl değiştirilir?

Windows 10 işletim sisteminde DNS adresini farklı yöntemler ile değiştirebilirsiniz. Aşağıda farklı yöntemlerden bahsedeceğiz, hangisi size kolay geliyorsa siz onu uygulayabilirsiniz.

Windows 10’da Ağ Bağlantıları yardımıyla DNS Değiştirmek

Başlat menüsüne sağ tıklayın. Açılmış olan sağ tık menüsü içerisinden Ağ Bağlantıları seçeneğine tıklatın.

Ağ Bağlantılarını görebileceğiniz bir pencere açılır. Bu pencere içerisinde listelenen Ağ Bağlantılarından hali hazırda bağlı olan bağlantı üzerine Sağ Tık – Özellikler‘e tıklatın ve ardından Bağlantı Özellikleri penceresinin açılmasını sağlayın.

Açılan Bağlantı Özellikleri penceresinde “İnternet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4)” seçeneğini bulup ve tıklayarak seçili hale getirin. Listenin altındaki Özellikler tuşuna tıklayarak TCP/IPv4 özellikleri penceresini açın.

Açılmış olan “İnternet Protokolü sürüm 4 (TCP/IPv4) Özellikleri” penceresi içerisinde “Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan” seçeneğini aktif hale getiriniz. Hemen altında bulunan metin kutularının aktifleştiğini göreceksiniz. “Tercih Edilen DNS sunucusu” bölümüne: yeni dns ip adresini girin örneğin “192.168.1.1“ gibi, “Diğer DNS sunucusu” bölümüne ise ikinci bir dns adresi girin, girmesenizde olur. Tamam butonuna basın.

Windows 10 işletim sisteminde DNS değiştirmek bu kadar basit. Bu işlemlerden sonra yeni DNS’ler aracılığıyla internetinize bağlanabilirsiniz.

Windows 10’da Komut Satırı Yardımıyla DNS Değiştirmek

Bu yöntem sizlere biraz karışık gelebilir 🙂 öncelikle Komut İstemi‘ni Yönetici olarak çalıştırın. Bunu yapmak için: Başlat Menüsü’ne Sağ Tık / Komut İstemi (Yönetici) seçeneğine tıklatın.

Aşağıdaki 2 komutu sırasıyla komut satırına yapıştırıp ardından enter tuşuna basarak DNS adresini değiştirebilirsiniz. (Siz örneğimizdeki 192.168.1.1 yerine kendi DNS ip adresinizi yazmayı unutmayın)

netsh interface ip add dns name=”Ethernet” addr=192.168.1.1 index=1

ipconfig /all

Windows 10’da PowerShell Yardımıyla DNS Değiştirmek

Başlat Menüsü‘nü açınız ve arama bölümüne “PowerShell” yazarak karşınıza çıkmış olan Microsoft PowerShell uygulamasını açınız. Yönetici olarak çalıştırmayı unutmayınız.

Aşağıdaki 2 komutu sırasıyla komut satırına yapıştırıp ardından enter tuşuna basarak DNS adresini değiştirebilirsiniz. (Siz örneğimizdeki 192.168.1.1 yerine kendi DNS ip adresinizi yazmayı unutmayın)

Set-DnsClientServerAddress -InterfaceAlias Ethernet -ServerAddresses 192.168.1.1

Hakkında G. KELEŞ

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.