Web Tasarım Bilişim Online

Web Sitesi Tasarım – Kurumsal Web Tasarım

Web Tasarım Bilişim Online

Web tasarım nedir ? Web tasarımı nasıl yapılır ?

Eskiden firma telefonu sorulurdu şimdilerde web sayfanız sosyal medya sayfaları ve hesaplarınız sorulur oldu. Zaman hızla değişmekte mobil ve internet ve sosyal medyanın içi içe geçtiği bir dünya da yaşıyoruz. Artık Web siteleri ve internet arama motorları işinizin pazarlamak tüm dünyaya duyurmak için çok önemli bir hal aldı. Sosyal Medya, Youtube Mobil ve SEO uyumlu bir Web sitesi hepsi bir bütünün parçaları durumunda, Örneğin; Bir restoran açıyorsunuz, Web sitesi kuruyorsunuz, ardından Instagram ve Facebook Sayfaları, Twitter vb. hesapları açık sosyal medyada tanıtımınızı yapıyorsunuz, Youtube kanalını açıp restoran, yemekler ve etkinlikler ile ilgili videolarınızı yayınlıyorsunuz. Web sayfanız eskisi gibi yap sayfayı 3-5 link bilgi olsun modundan çıkıp aktif kullanbılan dinamik bir yapıda olmak zorunda, en azından facebook kullanır gibi web sitenizide yönetebilmelisiniz. Eskiden ilan ver, broşür bastır ve dağıt, radyo tanıtımı yap. Artık reklamlarınızı internet ve sosyal medya üzerinde daha uygun fiyatlarda verebilirsiniz.

Kurumsal web tasarım nedir ?

Yukarıda anlattıklarımızı ve e-ticaret hacminin her geçen gün büyüdüğünü düşünürsek firmaların internet dünyasında var olması için web sitelerinin bulunması neredeyse zorunlu hale geldi. Hatta bir dönem zorunlu olması konusunda kanun bile çıktı. Hemen belirtelim yakın zamanda Türk Ticaret Kanununda yapılan değişiklik ile web sitesi zorunluluğu kalktı.

Firmalar internet dünyasında web sitesi ile müşteri potansiyelini arttırmakta ve çeşitli sosyal medya reklamlarıyla tanıtımını arttıran gün geçtikçe artmaktadır. İnternet sitesi tasarımı konusunda hizmet veren birçok firma mevcuttur. İnternet Sitesi tasarım konusunda bir çok Web Tasarım Firmalarından, Web Tasarım Uzmanlarından destek alabilirsiniz. E-ticaret sitesi kuaracaksanız bu konuda özel olarak destek veren firmaları tercih etmelisiniz.

Web tasarımı

Web tasarımında Nelere dikkat etmeliyim?

Firmanız için kaliteli ve özgün tasarıma sahip bir web sitesi yapmak istiyorsanız, bu konuda ciddi bir araştırma yapmalısınız. Web tasarım firmaları seçiminde ince eleyip sık dokumalısınız.

Web sitenizin domain adını belirleyip en kısa zamanda almalısınız. Başkaları domain adı aldığında sonra istediğiniz isim hakkı için çok yüksek paralar ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Web Sitesi barındırma ve domain adı kayıt işlemlerini firmanız adına yaptırın. Bazı web sitelerinde görürsünüz firmalar kendi üzerine yaptırıp bir yıl sonra güncellemek için firmalardan yüksek ücretler istemektedirler. Etik bir davranış olmamakla birlikte böyle bir durumda kalmamak için bu duruma dikkat etmelisiniz.

Sitemde Online Ürün Satışı ( E-ticaret Web Tasarımı ) yapabilecek miyim? Diyorsanız, özellikle bu konuda hizmet veren Web tasarım firmalarını tercih etmelisiniz. E-ticaret için hazır modüllerden satın almanızda fayda vardır. Bu modüller ile güvenli alışveriş yapısı oluşturabilir, mobil pos ve e-ticaret için tüm herşeye bir paket dahilide sahip olabilirsiniz. Fiyatlar 1000 TL-5000 TL arasında değişebilmektedir. Hatta yurtdışı açılım konusunda destek bile alabilirsiniz. N11, Hepsiburada vb. alışveriş sitelerinde de dükkan açarak yerinizi alabilirsiniz. Alışverişinde mağaza açmak gibi düşünebilirsiniz. Sonrasında internet reklamları ve sosyal medya desteğiyle ürünlerinizi satabilir, ürünler hakkında rapor alabilir, müşteri hareketlerini detaylı olarak görebilirsiniz.

Web sitesinin statik değil dinamik olmasına özen gösterin. Web sitenizi güncellemek veya değişikliklerde her defasında yüksek fiyatlar ödemek zorunda kalmayın. Ucuz fiyatlara aldanıp sonrasında her defasında hizmet aldığınızda ücret ödemek zorunda kalmayın. Günümüzde WordPress, Joomla vb. tabanlı web siteleri kulanıcı dostu arayüzleri ile bir ofis programı word kadar kolay web sitenizin içeriğinde değişiklik yapmaya olanak tanımaktadır. Bu tip yazılım alt yapısını kullanan sayfa tasarımlarını kullanmak her zaman sizin yararınıza olacaktır.

Kendi Web sitemi nasıl yapabilirim ?

Sizlerde internet üzerinde web sitesi tasarımı konusunda birçok kaynak bulabilirsiniz. Web tasarım dersleri ve web tasarım örnekleri konularında bu kaynakları inceleyerek kendi web sitenizi yapabilecek seviyeye gelebilirsiniz. Öncelikle blogger veya wordpress üzerinde blog açarak kendi web  sayfasınıza bir başlangıç yapabilirsiniz.

Web sitesiniz Sosyal Medya ile uyumlu olmalıdır. Web sitesinde eklediğiniz bir yazı, duyur veya Etkinlik Sosyal medya hesaplarınızdan ve sayfalarından kullanıcılara ulaşabilmelidir.

İnternet Sitesinin SEO uyumlu olması çok önemlidir. SEO kısacası Web sitenizin kalite standartları diyebiliriz. SEO uyumlu bir web sitesine sahip olmak, arama motorlarında en üst sıralarda yer almanız için önemlidir. Yaptığınız iş ile ilgili konularda arama motorlarında arandığınızda ilk sayfalarda sitenizi göremiyorsanız, tanıtım açısından size bir dezavantaj olacaktır.

Günümüzde internet artık mobil dünyada da kendini göstermekte ve mobil uyumlu web tasarım siteleri daha önem kaznmaktadır. Sizlerde web sitenizin mobil uyumlu web tasarım sitesi olmasına dikkat etmelisiniz. Arama motorları bile responsive yani mobil uyumlu web sitelerine dikkat etmektedir. Web sitenizin akıllı telefonlar ve tabletlerden girildiğinde görüntüsünün bozulması veya uzun sürede açılması firmanız için istenen bir durum değildir. Bu nedenle web sitenizin mobil uyumlu olması önemlidir.

Web Sitesi Tasarım maliyetleri neden değişiklik gösterir?

Web sitesinin tasarım maliyetleri kullandığı alt yapı, e-ticaret uygulamaları, özel tasarım ve kodlamaya göre değişiyor. Özel tasarım ve kodlama hazır sistemlere göre daha uzun süre ve işçilik maliyeti olduğu göz ardı edilmemelidir.

Neden ve Ne için Web sitesi yaptırmak istiyorsunuz?

Web sitesi yaptırmak istediğinizde kendinize sormanız gereken ilk soru bu olmalıdır. Soruya alacağınız genel cevap şirketinizin veya firmanızın internet ortamında tanıtımını yapmak, müşterilerinize internet ortamında ulaşmak, e-ticaret ve yeni müşteriler kazanmak olarak verebiliriz.

İnternet ortamında yeni müşteriler kazanmak için neler yapabilirim?

İnternet ortamında yeni müşteriler kazanmanın bir çok yolu vardır. Gelin kısaca bunlardan bahsedelim.

  • Arama motorları üzerinden firmanıza ait anahtar kelimeler aratıldığında Reklam (Google adwords)vererek veya arama motorlarının doğal sonuçlarında iyi bir SEO çalışmasıyla ilk sayfalarda yer alarak

  • Çok sık ziyaret edilen internet sitelerinde reklam yayınlayarak (Popüler sektör ve haber siteleri vb.)

  • Sosyal medya sitelerinde paylaşım yaparak ya da reklam vererek.(Facebook Reklamları)

  • SMS ve e-posta ile tanıtım bilgileri göndererek

Web sitesinde kullanıcılar nelere dikkat ediyor?

Aslında bir web sitesinin nasıl olması gerektiği hakkında kullanıcı beklentisinin cevapları burada bulunuyor.

Yapılan araştırmalara göre web sitesi içerik ve görselleri kullanıcı tercihlerinde etkili oluyor.

Web sitesi içerik ve resimler geç geliyor veya yüklenmiyorsa, kullanıcılar o web sitesine tekrar dönüş yapmıyor.

Kullanıcılar web sitesinde iletişim bilgileri olmasına dikkat ediyor.

Sonuç olarak yukarıda saydığımız hususları göz önünde bulundurunuz. Web Sitesi tasarımı konusunda destek almak isterseniz, sitemizin iletişim bölümünden bizimle irtibata geçebilirsiniz. En kısa zamanda sizinle iletişime geçilecektir.

 web tasarım nedir

Hakkında Serap KELEŞ

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.