web tasarım nedir

Web Sitesi Kaç Paraya Yapılır ? Web Sitesi Fiyatları

Web Tasarım Bilişim Online

Bu yazıyı yazmamızdaki en büyük neden son zamanlarda internet üzerinde gördüğüm ucuz web sitesi reklamları “en ucuz web sitesi fiyat” veya “ucuz web sitesi yapanlar” kelimeleri ile google üzerinde arama yaptırdığınızda sonuçlar inanılmaz 49 TL’ye web sitesinden 200TL’ye web sitesine kadar çılgın fiyatlar görüyoruz.

Web sitesi maliyeti nedir? İnternet sitesi açmak kaça mal olur? Profesyonel web sitesi fiyatları, kurumsal site fiyatları, e-ticaret sitesi kurmak kaça mal olur? Sorularını cevaplarını bu yazımızın sonunda bulmuş olacaksınız.

Peki gerçekten 49TL’den başlayan fiyatlarla web sitesi yapılabilir mi? Yapan var mı?

Web sitesi tasarımı seven ve uğraşan biri olarak şunu söylemek isterim. Bilgisayarın başında geçirdiğiniz vakit çoğu zaman saatler ve günler alabiliyor. İşinize odaklanıp keyifle tasarımınızı yaparken harcadığınız zamanı düşündüğünüzde buna değer mi, bu kadar emeğin hakkı bu mu acaba diye birçok kez kendinize sorduğunuz olmuştur. Zaman en önemli kazançtır. Kaybedilen zamanın değeri bu kadar ucuz olamaz.

Peki web tasarım için ne fiyat verilmeli?

Kişisel şahsi görüşümü soracak olursanız; yukarıda da bahsettiğim gibi en önemli kriter zaman. Fiyatlama zamana göre yapılmalıdır. Zaman yaptılan işten daha önemlidir. Referans veya eş dost gibi faktörlerde kar marjı düşebilir. Kimi zaman dostlarınıza yardım için başlar para bile almazsınız.

Sıra geldi Fiyatlara…

Yeni bir web sitesinin maliyeti ortalama olarak 500 – 4.000TL arasında değişiyor. Bu fiyatı, yapılacak proje, istenilen özellikler, tasarımdaki detay, e-ticaret paketleri vb. Değiştiriyor. Gelin örnek olarak fiyatlara bakalım.

İlk olarak kurulacak web sistesinin Hosting (Site Alanı) ve Domain (Site Adresi) alınma işlemleri işin özü bilisimonline.net isimli web sitesi kurmak istiyorsunuz www.bilisimonline.net ismini tescil ettirmek ve bu sitenin bulunacağı alan için vereceğiniz paradan bahsediyoruz. Ortalama Hosting (Site Alanı) yıllık 50 TL, Domain (Site Adresi) alma com, com.tr, net vb. Site adı uzantılarına göre yıllık 12 $ Dolar olacaktır.

İkinci olarak gelelim tasarım fiyatlarına Tasarım Sitenin sadece arayüzüdür. Tek başına bir site anlamına gelmez. Fiyatlar yanıltıcı olabilir. Aşağıda belirttiğmiz fiyatlar ortalama başlangıç fiyatları olup firmalara ve kişilere göre değişmektedir. Fiyatlara KDV dahil değildir. Biz sizler için araştırma yapıp ortalama fiyatları çıkardık.

TASARIM : Anasayfa ve bir alt sayfa fiyatı ortalama 750TL ve eklenecek diğer sayfa başına 100 TL’dir.

DİL EKLEME: Uluslararası firmalar diğer dillerde de (İngilizce, Fransızca, Almanca vb.) sitenin desteği olmasını isterler, sitenizin örneğin ingilizce sayfasıda olsun derseniz, ortalama 300 TL’den sadece tasarım ve ve bir sayfa için fiyat başlar çevirilecek sayfa sayısına göre fiyat yukarılara çıkacaktır.

E-TİCARET ONLİNE SATIŞ : Hazırladığımız internet sitesi ile ürünlerinizi online olarak satabilir e-ticaret yapabilirsiniz. Kredi kartı ile ödeme alabilir, müşterilerinize taksit yapabilirsiniz. Kredi Kartlı Satışa hazır site istiyorsanız, fiyatlar 1600 TL’den başlıyor. Bu fiyat sadece e-ticaret paket yazılımın fiyatıdır. Yazılım paket özelliklerine göre fiyatlar 10000 TL hatta daha yukarılara çıkabiliyor.

SEO : Sadece Arama motorlarına kayıt işlemi.(Google,Yandex,Bing vb.) 250TL, Site belirli anahtar kelimeler için makale hazırlanması seo çalışması yaptırmak bu konuda danışmanlık isterseniz 500 TL’den başlayan fiyatlar ile karşılaşırsınız. Yine istekler ve çalışmanın alacağı zaman ve işe göre fiyat daha da yukarılara çıkacaktır.

HARİTA KAYIT: Google Map kayıt yaptırmak haritalarda yer almak isterseniz 100 TL gözden çıkarmanız gerekiyor. IOS map ve yandex ayrı ücretlendirilir.

SOSYAL MEDYA: Sosyal medyada yer almak sayfalarınız hesaplarınız olsun istiyorsanız (Facebook, Twitter, Instagram, Youtube Kanalı, Google vb.) 200TL’den başlayan fiyatlar sizi bekleyecektir.

web tasarım nedir

Eğer Web Tasarıma Yeni Başlıyorsanız…

Fiyatları gördükten sonra “Ben web sitesi tasarımına yeni yeni başladım ne yapmalıyım?” sorusunu soracaksınızdır. Kendinizi geliştirmek, hergün yeni birşeyler öğrenmek, konu hakkında her teknik detayları öğrenmek, bol bol internet ortamıonda bulunan kaynaklardan faydalanmalı bol bol okumalısınız. WordPress, Joomla vb. Portal yazılımlarını öğrenmelisiniz. Web sitesi tasarımı dışında e-ticaret, seo ve marka tescil tasarım konularında da kendinizi geliştirmelisiniz. Sosyal medya sayfaları, organik takipçi kazanma, tanıtım videoları hazırlama, sitelerin ilgi alanlarına göre listelendiği diğer sitelere kayıtları vb. Birçok konuda bilgiye ve gelişime açık olmalısınız. Web sitesi tasarım ve yenilikler konusunda gelişmeleri yakından takip etmelisiniz. Kendinizi geliştirirken bu süre zarfında ücretli veya ücretsiz işler yapıp, yaptığınız işlerle tecrübe kazanmalısınız. İşe kendi sitenizi yaparak başlayabilirsiniz. Müşterileri uzakta aramayın, en iyi müşteri en yakınızdakilerdir, çevrenizdeki potansiyeli araştırın, tanıdıklarınıza dostlarınıza ulaşın. Başlamak bitirmenin yarısıdır.

Kendi web sitenizi ve tanıdıklarınızın web sitelerini baştan tasarlayıp yapmak tecrübe edinmenizi, pratiklik kazanmanızı sağlayacaktır.

Çok çabuk büyük paralar kazanmak gibi rüyalar hemen görmeyin, büyük paralar kazanmak zaman ister. Gerçekten bu işi yapmak isterseniz, yaptığınız işlerden elde ettiğiniz kazancın gün geçtikçe büyüdüğünün farkına varacaksınız.

Sonuç olarak web sitesi yaptıracaklar lütfen dikkatli okuyun.

Gerçekten 49 – 99TL’ye site yapılır mı?

Özetle Domain Ücreti Yıllık: 20 TL, Hosting Paketi Yıllık: 49 TL ( 10GB trafik 1GB depolama alanı ), birde buna yazılım, tasarım ve zaman maliyetini ekleyin, bu fiyatlardan kimse size site yapmaz. Bu fiyatlara sadece promosyon olsun, hazır bir sayfa bir resim ve iletişim bilgilerim bulunduğu bir site istiyorum derseniz, sürümden kazanmak isteyen birileri çıkıp bu fiyatlara site yaparlar, ne kadar güvenli olur derseniz verdiğiniz para kadar derim. Site yapmak demek sadece tasarlamak değildir. Sitenin güvenli bir şekilde yapılıp korunmasıda önemlidir. Bir önemli noktada web sitesi Hosting paketi alırken işlemlerin şirketinizin Ya da şahsınızın adına olmasına dikkat edin. Birçok kişi web site yaptırırken bu konuya dikkat etmiyor, siteyi yapan kişi hosting ve domain isim işlemlerinde kendi adına yapıyor veya bununla ilgili yönetim paneli kullanıcı adı ve şifrelerini kullanıcıya vermiyor. Bir sene sonra süre dolunca bize şu kadar para ver yapalım tarzı istekler ile karşılaşabiliyor. Sizde ucuz site yaptırıyorum diye pirince giderken evdeki bulgurdan olmayın. İş yaptığınız kişilerin referanslarına baklın. Güvenilir kişiler ile çalışın.

Profesyonel tasarım ajanslarının, gerçekten başarılı işler çıkartan kişilerin ve kurumların, tasarıma yön veren tasarımcıların, bu fiyarlara işler yapabileceği düşünülebilir mi?

Şimdi siz karar verin, gerçekten yıllık 49TL maliyetli profesyonel bir web sitesi yaptırılabilir mi? Sizce ne kadar gerçekçi olabilir?

Yaptıran varsa şayet sormadan edemiyorum, yapılan işten gerçekten memnun musunuz?

Bu fiyatlar ile size sağ gösterip sol vurmasınlar?

Siz siz olun zaman, para, güvenlik, güvenilirlik ve yapılan işin değeri bunları göz önünde bulundurarak doğru fiyatları, bütçelerinizi belirleyin. Web sitesi yapıyorsanız, dürüst açık ve şeffaf olun. Herşeyi baştan açık ve net bir şekilde konuşun. Yapılan her iş yeni bir çevre, yeni bir dost demektir. Yapılan her bir web sitesi bir emeğin ürünüdür. E-Ticaret özel bir uzmanlık ister bu konularda seçici olunuz. Web sitesi tasarımı, web sitesi yapımı, web sitesi fiyatlandırması konuları ve web sitesi hakkında her türlü (e-ticaret, seo, arama motorları, yazılım vb.) konuda bizden bilgi ve destek alabilirsiniz. Sizde bir web sitesi veya seo çalışması yaptırmak istiyorsanız bizlere iletişim adreslerimizden ulaşabilirsiniz.(Referanslarımız: www.hemoroidfistul.com, www.tepeoto.com.tr, www.drgulapaydin.com, www.ekolojikayakizi.com, www.mehmetimsteakhouse.com, www.dekamgida.com) Bize merak ettiğiniz her türlü konuda yazın cevap verelim, yazımıza yorum yazarak veya sitemiz soru cevap bölümünden sorularınızı iletebilirsiniz. Bilgi paylaştıkça güzeldir, sorun söyleyelim. Web tasarım fiyatları konusunda yardımcı olabildiysek ne mutlu bizlere…

web tasarım seo

Hakkında Serap KELEŞ

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.