Docker Nedir

Docker Nedir ve Nasıl Çalışır

Docker Nedir

Gelişen teknoloji ile birlikte iş çözümleride değişiyor. Sanallaştırma alanında sanal makinelere alternatif çözüm arayanlar için Docker hakkında bilgi sahibi olabilirler. Bu yazıda Docker‘ı tanıtıp avantajlarından bahsedip Docker konusunda bilgilendireceğiz.

Docker Nedir? Docker Ne işe Yarar?

Docker ne demek

Docker, açık kaynak kodlu, konteynır teknolojisini kullanarak uygulama geliştirmeyi, konuşlandırmayı ve çalıştırmayı kolaylaştıran bir platformdur. Google, IBM ve Microsoft vb. şirketlerin de kullanması ile daha popüler bir hale gelmiştir. Docker‘ın, tamamen ücretsiz olması ve sanal makinalara kıyasla daha esnek bir yapıya sahip olması tercih edilmesinde ve popüler olmasında etkilidir.

docker ne demek

Konteynır Nedir? Docker Engine tarafından çalıştırılan ve birbirlerinden izole edilmiş işlemlerin her birine verilen isimdir. Geliştiriciler, geliştirme ortamlarını bu konteynırlar içerisine gerekli konfigürasyonları ile birlikte paketleyerek istedikleri ortama aktarabilirler. Deniz taşımacılığındaki konteynır sisteminin ilham kaynağı olduğu bu yapı hem geliştiriciler açısından hem de sistem yöneticileri açısından bir çok sorunu ortadan kaldırmakta ve iş süreçlerini kolaylaştırmaktadır.

konteynır nedir

Docker ve Sanal Makineler arasındaki farklar nelerdir ? Docker neden ihtiyaç vardır? 

Yapı olarak birbirlerinden çok farklı Sanal makinede bulunan Hypervisor yerine Docker Engine var. Docker engine üzerinde Sanal makine işletim sistemi bulunmuyor. Docker, uygulamaları tek bir işletim sistemi üzerinde konteynır yapılarını kullanarak izolasyonunu sağlar. Sanal makine teknolojisinde ise bu yapı, Hypervisor aracılığıyla üzerinde bulunan sistemleri işletim sistemi seviyesinde ayırmasıyla elde edilir. Bu mimari yapı farkından dolayı aşağıdaki resimde görüldüğü gibi arada bir host işletim sistemi yoktur. Docker sanal makinalara kıyasla daha dinamik bir yapıya sahiptir diyebiliriz. Sanal makine işletim sistemlerinin olmaması sistem yöneticileri ve geliştiriciler için bir avantaj yaratmaktadır.

docker engine ve sanallaştirma yapi

Docker‘ın, kaynak yönetimi konusunda sanal makinalara kıyasla daha iyi olduğunu ve sanallaştıma kaynak yönetiminin önüne geçtiğini söyleyebiliriz. Sanallaştırılmış bir sistem, sadece kendisine ayırılan kaynağı kullanabilir ve kaynak paylaşımı belirli şartlar ve seviyede yapabilir. Docker sistemde üzerinde çalışan konteynırlar arasında kaynak kullanımını akıllı bir şekilde yapabilir. Örnek olarak, Docker üzerinde iki tane konteynır var, bu konteynırlardan biri CPU kullanmıyorken, diğer konteynır tüm CPU gücünü kullanabilir. Özet olarak optimize edilmiş bir konteynır sistemi, sanal makinalara kıyasla çok daha fazla uygulama çalıştırabilir, kaynak paylaşımını daha etkin yapabilirsiniz. Sanal makine işletim sistemi tarafından tüketilen sistem kaynaklarından bile tassarruf ediyorsunuz.

Yazılım geliştiricler için en sıkıntılı süreçlerden biri yazılımın çalıştığı sunucu ortamı ve ve sunumcu ortamına taşınma sürecidir. Yazılım geliştirme sürecinde yazılımın sunucu ortamına taşınması hep sorunlarla karşılaşılan sancılı bir süreçtir. Docker bu konuda da etkisini gösteriyor. , depolama ve işletim sistemi vb. detayları uygulamadan ayırıp, uygulamayı tüm bu detaylardan özgür bırakarak yarattığınız bir konteynırı başka bir ortama taşıdığınızda çalışacağı garantisini verir. Özetle uygulamanın olduğu konteynırı al başka bir ortama taşı sorunsuz çalıştır. Basit ve kolay ağrı sızı yok.

docker-infographic-apcera

Docker Güvenilir mi, uygulamalarım ne kadar güvenli olacak?
Docker güvenlik kousunda yazılımsal çözümleri bulunmaktadır. Konteynır içerisinde çalışan bir uygulama başka br uygulamayı aksi bir kural olmadıkça göremez etkileyemezler. Konteynırların tek bir işletim sisteminde çalışması, akıllara
güvenlik sorununu getirmektedir.

docker security

Güvenlik konusunda aynı makinada bulunan konteynırların ortak kernel kullanımı geliştiricileri kaygılandıran önemli bir konudur. Güvenlik konusunda Docker sanallaştırma sistemlerinin bir adım gerisinde olsa da bu teknoloji yakın zamanda gelişeceği ve daha güvenilir bir hale geleceğini söylemeliyiz. Güvenlik unsurları dışında gerek kaynak paylaşımı ve kullanımı gerekse yapı bakımından tercih edilecektir. Platformun açık kaynak kodlu ve ücretsiz olması gelecek için soru işaretlerini kafanızdan kaldıracaktır. Docker konusunda daha fazla bilgiye https://www.docker.com adresinden erişebilir, sitede kayıt yaptırarak demo çalışması yapabilirsiniz.

docker nedir, docker kullanımı, docker tutorial, docker ne işe yarar, docker ne demek, docker neden ihtiyaç vardır, docker for windows

Hakkında G. KELEŞ

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.