Bitcoin nedir

Bitcoin Nasıl üretilir?

Bitcoin alınır

Bitcoin Nasıl Üretilir? Bitcoin Madenciliği Nedir?

Bitcoin üretim işine madencilik (mining) denmektedir. Bitcoin çıkartmak, yani madencilik yaparak bir miktar Bitcoin elde etme işlemi madenciliğin tek amacı değildir. Madencilik, hesaplama yetkisini kullanarak işlemi gerçekleştirme, sistem ağını güvenli bir şekilde koruma ve sistemdeki her kullanıcıyı senkronize hale getirme işleminin kendisidir. Sistem tek bir merkezden kontrol edilemediğinden dolayı Bitcoin kullanılan her yerde süreci çalıştırmak, sistemi gözetmek türü işlemleri birilerinin bir bedel karşılığında yapması gerekiyor ve işte bu işi yapanlara madenci deniyor. İşin özü bir sistem var ve bu sistemin işlemesini ayakta durmasını sağlayan madenciler var.

Bitcoin Madenciliği nasıl yapılıyor?

Bitcoin madenciliğini tek başınıza yapmak isterseniz bu konuda bilgi birikimine ve çok iyi bir bilgisayar sistemine sahip olmanız gerekiyor. Çünkü Bitcoin madenciliği, bilgisayarınıza ait donanımlar ile yapılmaktadır. Başlangıçta işlemci (CPU) ile yapılan Bitcoin madenciliği şimdilerde yerini kendinden 50-100 kat daha hızlı çalışabilen ekran kartlarına (GPU) bırakmıştır. Bilgisayarınızın ekran kartı ne kadar olursa Bitcoin madenciliğindeki performansınız da o kadar iyi olur. Ayrıca sadece madencilik için özel olarak tasarlanmış sistemleri de satın alabilir veya kiralayabilirsiniz. Piyasada performans konusunda tercih edilen birçok ekran kartı yok satmakta ve yüksek fiyatlarda alıcılar bulmaktadır. İkinci el piyasasında bilgisayar ekran kartlarına olan talep bile artmıştır. Bitcoin madenciliğini profesyonel olarak birden fazla makine birden fazla ekran kartı ile yapan, kendisine bir veri merkezi kuran yatırımcılar mevcuttur. Aşağıdaki resimde görülebilir.

Bitcoin madenciliği nasıl yapılır

Bitcoin madenciliği konusunda deneyiminiz yoksa, o zaman Bitcoin kazanmak için tek başınıza uğraşmanıza gerek yok. Bitcoin havuzlarına dahil olarak (mining pool), bitcoin kazanabilirsiniz. Kısacası bilgisayarlarınızın güçlerini birleştirerek- daha basit algoritmalar ile uğraşarak bitcoin kazanabilirsiniz. Mining pool’ların sayısı oldukça fazladır ve her bir pool’un (havuzun) gelir dağıtım modeli birbirinden farklıdır. Genel olarak bir bloktan elde edilen toplam gelir, havuza katılanlar arasında bir formüle bağlı olarak dağıtılır. Bu paylaşım sırasında pastadan belli bir yüzdeyi de pool operatörü alır.

Bitcoin madenciliği günden güne zorlaştığından donanım ihtiyacı da gün geçtikçe yükselmektedir. Kısa zaman öncesine kadar para kazandığınız donanımlar, artan elektrik faturalarını karşılayamaz olur. Bitcoin madenciliğini 7/24 yapabilirsiniz. Kazancınız ve masraflarınızı yani bütçenizi iyi planlamalısınız. Donanım ihtiyaçları karşısında değişen ihtiyaçlar ve talepler karşısında bulut çözümleride bulunmaktadır. Cloud Mining ile internet üzerinde sizin adınıza ücreti karşılığında işletilen donanımlar bulabilir, kirakayabilir veya belirli bir dönem için bir ücret karşılığında karşılıklı anlaşarak bu donanımların kârına ortak olabilirsiniz. Ticaret her yerde aynı, kısacası yatırımcı olarak sisteme destek olabilir yada leasing yapabilrsiniz. Genesis Mining ve Hashflare bu konuda hizmet veren sitelerin başında gelmektedir.

Bitcoin madenciliği dünyanın dört bir tarafında madenciliğe yeni kullanıcıların daha güçlü bilgisayarlarla katılmasıyla daha da zorlaşmaktadır. Aynı zamanda her yıl dolaşıma giren Bitcoin miktarı azalmaktadır. Sistem belirli bir sayıda Bitcoin dolaşıma çıkıncaya kadar çıkarma izni vermek üzerine tasarlanmıştır. Özetle Bitcoin sonsuz değildir. Bitcoin sanal paralar içinde en değerli olanıdır. Bitcoin dışında 1366 adet daha sanal para (Ethereum, Monero, Bitcoin cash, Cardano, Litecoin, IOTA, NEM,Dash vb.) bulunmaktadır. “https://tr.investing.com/crypto/currencies” adresinden tüm kripto para listesini ve değerlerini görebilirsiniz. Kripto para madenciliği yaparken Bitcoin yerine diğer kripto paraları kazıya bilirsiniz. Kripto paraların sayısının sınırlı olduğu ve az bulunan şeylerin değerli olduğu düşünüldüğünde bugün düşük değerli olan bir kripto para kazımak ileride size büyük paralar kazandırabilir. Örneğin 2016 yılı Aralık ayında 7 $ dolar seviyesinde olan Ethereum kripto para bugün 750 $ dolar seviyesindedir. Örneğin DigiByte kripto para birimi bugün 0,0716 $ dolar fiyatından işlem görmektedir. Bugün DigiByte kripto para kazıyıp önümüzdeki yıl değerinin 10 $ dolar veya daha üstü fiyatlara ulaşması bu konuda kar etmenizi sağlayabilir. Özetle anı düşünmek dışında geleceğe dönük yatırım yapmak ve planlamak bu işten para kazanmanızı sağlayacaktır. Bitcoin hakkında detaylı bilgiler için tıklayınız “Bitcoin kullanım kılavuzu (Bitcoin nedir, nasıl alınır, Bitcoin madenciliği nasıl yapılır?

Hakkında G. KELEŞ

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.