e devlet

e-Devlet Miras Sorgulama nasıl yapılır?

e devlet

‘Mirasçılık Belgesi’ sorgulama

Alt-Üst soy bilgisi sorgulamadan sonra E-devlet üzerinden şimdide ‘Mirasçılık Belgesi’ sorgulama yani Veraset İlami Sorgulama yapabileceksiniz. Bir akrabanızdan size miras kalıp kalmadığını öğrenmek artık çok daha kolay, E-Devlet sistemi üzerinden artık “Mirasçılık Belgesi” işlemleri de yapılabilecek.

Son dönemde Soyağacı” ve “1853-1928 Dönemine Ait Şehit Bilgisi Sorgulama” hizmeti ile rekor sorgulamalar ulaşan e-Devlet uygulaması şimdi de sistem üzerinden “Mirasçılık Belgesi” hizmeti vermeye başlıyor.

Mirasçılık Belgesi” hizmeti 6 Mart tarihinde verilmeye başlanacak. Ölüm tarihi 1990 yılı sonrası olan kişiler için “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” talebinin UYAP sisteminden yapılması zorunlu hale getirildi. Konu hakkında yapılan açıklamayı aşağıda bulabilirsiniz.

“Yargı birimlerinden alınan “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” talepleri UYAP üzerinden elektronik ortamda 06.03.2015 tarihinden itibaren verilmeye başlanmıştır. 16.12.2016 tarihinden itibaren yargılamayı gerektiren durumlar hariç olmak üzere ölüm tarihi 1990 yılı sonrası olan kişiler için “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” talebinin UYAP sisteminden yapılması zorunlu hale getirilmiştir. Bu kapsamda yukarıdaki koşula uyan “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” ve Mirasçılık Belgesinin İptali” kararları bu hizmet üzerinden görüntülenebilecektir.”

e-Devlet’ten “Miras Sorgulama” nasıl yapılır?e Devlet miras sorgulama ekranı! Mirasçılık belgesi sorgulamak için... e-Devlet Giriş!

e-Devlet resmi internet sitesi olan https://www.turkiye.gov.tr/ adresini açınız. Daha sonra kullanıcı bölümünde T.C ve şifrenizi yazarak kullanıcı girişi yapınız. Daha sonra anasayfada bulunan arama butonuna “Veraset İlami Sorgulama” yazmanız yeterli olacaktır.

e Devlet miras sorgulama ekranı! Miras kaldı mı merak edenler için... e-Devlet Giriş!

Karşınıza çıkan bu bölümde T.C kimlik numaranızı yazarak sorgulama yapabilirsiniz.

E-devlet şifresi nasıl alınır, e devlet şifremi unuttum diyorsanız, Alt-Üst soy bilgisi sorgulama yazımızda bu konuda gerekli bilgileri bulabilirsiniz. E-Devlet şifresi alma yardım için tıklayınız.

 

Hakkında G. KELEŞ

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.