web tasarım seo

Responsive Web Tasarım Nedir?

Web Tasarım Bilişim Online

Mobil aygıtların yaygınlaşması ile hayatımızda büyük değişiklikler olmuştur. Bu değişikliklerin web sayfası görünümünde de etkileri olmuştur. Bilgisayar masaüstünde bir web sayfası görünümlerinin mobil akıllı cep telefonu ve tablet üzerinden gösterimi ilk başlarda sorun olarak karşımıza çıkmaktaydı. Artan mobil kullanıcı sayısı ve internet trafiği ile birlikte, mobil aramalara yönelik geliştirilen araçlar ve web platformları (gazete, sosyal medya, e-ticaret, alışveriş bv. siteler) özel mobil uyumlu tasarımlarla karşımıza çıkmıştır. Responsive tasarım fikri yani mobil uyumlu sayfaları ortaya çıkışı ise bunun sonucudur. Bu amaçla 7-8 yıl kadar önce ortaya çıkan ve geliştirilen yazılımlar, mobil internet kullanıcıların daha rahat ve kolay bir internet deneyimi yaşamalarına yardımcı olmaktadır. Responsive tasarım eşittir Mobil uyumlu web tasarımı dersek cümlenin ortasına tam oturacaktır.

Akıllı telefonlar, tablet vb diğer mobil cihazlar ortaya çıkmadan önce responsive web tasarımlarından pek önemsenmez iken, mobil cihazların kullanımın artmasıyla birlikte arama motorları da bu doğrultuda tasarlanan web sitelerini önemsemeye başlamıştır.

Responsive web tasarım nedir?

Responsive tasarımlar; bilgisayar, telefon ve tablet gibi cihazların çözünürlük ve alt yapısına uygun olarak tasarlanan web siteleridir. Kısacası bilgisayar internet tarayıcınızda gördüğünüz web sayfası görünümün mobil bir akıllı telefonda da telefon çözünürlük ve özelliklerine göre anlaşılır uygun bir şekilde kullanıcıya görünmesidir. Bir başka adıyla duyarlı tasarım olarak da isimlendirilmektedir.

Kullandığınız herhangi bir cihaz üzerinden girdiğiniz responsive uyumlu bir web sitesi; resim, yazı ve içeriklerin ekran genişliğine göre yeniden şekillenmesiyle birlikte ekrana tam oturmasını sağlamaktadır. Eğer responsive uyumlu bir web sitesine girmediyseniz, web sitesinde gezinmek sizler için çok zor olacak sonunda bir eziyet haline dönüşebilecektir. Telefon, tablet vb. ekranınızın köşesinde küçücük kalmış bir web tasarımı veya ufacık yazıların arasında parmağınızla linklere ulaşmaya çalıştığınız bir sayfada gezinmek gerçekten çok sıkıcıdır.

web tasarım seo

Responsive Tasarım Neden Gereklidir? Ne İşe Yarar?

Responsive tasarım, her arayüze ve cihaza uygun web tasarım hizmetlerini kapsamaktadır. Arama motorlarının istediği kriterlerin bir parçası olan responsive tasarımlar, kolay ve rahat kullanımları ile de tüm dikkatleri üzerlerine çekmektedirler.

Google, Yandex ve Bing gibi büyük arama motorlarının, yaptığı yeni güncellemelerle birlikte mobil uyumlu web sitelerine verdiği destek bu tasarımların önemini gösteren en büyük gelişmedir. Kullanıcının ekranı büyütmesine gerek kalmadan, site içerisinde rahatça ve kolayca dolaşabileceği bu siteler, kullanıcı kayıplarını engellemeleriyle de dikkat çekmektedir. Ayrıca sitenizin yapısal bütünlüğü bakımından da, SEO’ya katkı sağlayan değerler kazanabilirsiniz.

Masaüstü sistemlere ayrı mobil sistemler için farklı birden fazla site ile uğraşmak zorunda kalmadıp, buna bağlı olarak maliyetlerinizde düşecektir. Aynı zamanda sitenizin görsel kalitesi de responsive web tasarımlarıyla birlikte daha göze çarpar hale gelmektedir. Son kullanıcının tercihleri bu web tasarım yani responsive web ürünlerinden yana olmaktadır.

Web design

Hakkında Serap KELEŞ

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.