Web tasarım firması

Bir web tasarım firması seçerken nelere önem göstermelisiniz?

Web tasarım firması

Bir web tasarım firması seçerken nelere dikkat edilmeli?

Web sitesi yaptırmak istediğinizde zorlu bir süreç başlar. Hiç bilmediğiniz bir alanda doğru kararı vermek hiç kolay olmayacaktır. Web tasarım hizmetini bir web tasarım firmasından almak istediğinizde, sizin için doğru olan tasarım hizmeti fiyatını gelen teklifler arasından seçmek oldukça zor bir süreçtir. Çünkü daha gerçekleşmemiş bir dizayn ve hizmet alımı için ödeme yapacaksınız. Bu hususta sıkça karşılaşılan konuları sizler için anlatalım.

Bir web tasarım firması seçerken nelere önem göstermelisiniz? Kriterleriniz ne olmalı?

  • En önemlisi ve ilk baştaki madde: Referanslarını inceleyin. Firmanın yapmış olduğu internet sitelerine bakıp inceleyin. Bir tasarım firmasının becerisi, oluşturulan işin kalitesi ile çok yakından ilgilidir. Burada çalışılan markanın büyüklüğünden ziyade, oluşturulan işin kalitesi önemlidir. Her müşterinin tasarım değerlendirme standardı aynı olmayabilir, fakat bu hususta deneyimli birilerinden yardım alabilirsiniz.
  • Hemen görüşmeye çağırmayın. İşini iyi yapan kaliteli ajanslar da, şirketinizi / firmanızı tanımak ve belirli bir etkileşim ile şirketiniz / firmanız ile alakalı birtakım bulgular alabilmek isteyecektir. Çalışma şekliniz, ajansın fiyat aralığı vb. konularda karşılıklı bir uyum varsa görüşme sağlanması en mantıklısı olacaktır. Farklı bir durumda taraflar için zaman kaybı olur. Fiyat aralıkları firmalar arasında çok farklılık gösterir. Bu nedenle görüşmelerden önce ön fiyat teklifleri alın ve oluşturduğunuz listedeki ajanslarla bir toplantı planlayın.
  • Ticari ve etik kurallara uyun. Teklifi isteme biçimi, pazarlık sürecindeki tutum, vb. konularda etik davranmaya özen gösterin.
  • Müşteri memnuniyetini test edin? Referanslardan yani daha önce çalışmış müşterilerden yapılan işten memnun olup olmadıklarını sorgulayın. Web tasarım işi dinamik bir süreç. Destek, güncelleme ve yedekleme işleri düzgün gerçekleşiyor mu bu çok ama çok önemlidir.
  • Tasarım ve program dışında kalan diğer konulardaki kapasitesini araştırın. Bir internet sitesi bir çok disiplini doğru biçimde içerdiğinde başarılı sayılır. Örneğin SEO (Arama motoru optimizasyonu) konusunda ne kadar başarılı? Güncel tarayıcılarda problemsiz açılıyor mu? Sitenizin barınacağı server yeteri kadar süratli mi?
  • Tasarım ajans veya şirketi vb. yerinde ziyaret edin. Bu işi yapan bir çok ajans, tahhüt ettikleri işleri başka kişilere yaptırır. Web tasarım hizmetini kaynağından mı alıyorsunuz? İş bittikten sonra muhatap bulamayabilirsiniz.
  • İletişim halinde olacağınız kişilerle iyi temaslar kurabiliyor musunuz? Karşılıklı uyum ve iletişim önemlidir.

Bir web tasarım firması seçerken iyi araştırın, işinizin, şirketinizin dünyaya açılan yüzünü teslim ederken ince eleyip sık dokumak en tabi hakkınız. Kaliteden asla şaşmayın. Web tasarım firmaları dışında şahıslar ile de çalışılabilir. Bu durumlarda yukarıda saydığımız maddelerdeki kişinin işe hakim olması referanslar, müşteri memnuniyeti yine geçerli olacaktır. Yukarıda saydığımız maddeleri sağlayamayan firmalardan daha iyi şahıs hizmetleride mutlaka bulunmaktadır. Sonuç olarak ister firma ister şahıs olsun, yapılan iş ve sonrasında iş yaptıran kişiler tarafından yapılan olumlu olumsuz geri beslemeler tercihlerinizi belirleyecektir.

web tasarım nedir

Hakkında Serap KELEŞ

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.