Bilgisayar kasası nedir

Bilgisayar Kasaları ve Çeşitleri

Bilgisayar Kasası nedir

Bu yazımızda bilgisayar kasası nedir ne işe yarar? Bilgisayar kasaları ve çeşitleri nelerdir? sorularının cevaplarını anlatacağız.

Bilgisayar Kasası Nedir?

Bilgisayar kasaları, bilgisayarın anakart, cd-rom, harddisk vb. donanımlarının bir arada bulunmasını sağlayan ve genellikle metalden yapılmış kutulardır. Kasaların ön panelinde bulunan power (güç) düğmesi ile bilgisayarı çalıştırıp, reset düğmesi ile yeniden başlatabilirsiniz. Bilgisayar kasasının ön panelinde bilgisayarın ve harddiskin çalıştığını gösteren led diyotlar bulunur. Kırmızı led veri depolama birimi harddiskten veri okunulup ya da yazıldığını bize bildirir. Yeşil renkli led ise bilgisayarın çalıştığını bize bildirir. Ayrıca usb bağlantı uçları ile usb cihazlarınızı bağlayabilirsiniz. Hoparlör çıkışı ve mikrofon girişi yardımıyla ses bağlantılarını yapabilirsiniz.

Kasaların fiyatlarını, kasanın çeşidine ve kasada kullanılmış olan power supply dediğimiz güç kaynağının ürettiği güç değeri belirler. Tasarım ve soğutma sistemlerine görede kasa fiyatları değişebilir.

Bilgisayar Kasası Çeşitleri

Kasa çeşitleri, farklı boyut, farklı sayıdaki ve özellikteki donanımların kullanılması ile ortaya çıkmıştır. Kasa çeşitleri; slim (ince), desktop (masaüstü), tower (kule) olmak üzere 3’ e ayrılır.

Power supply, kasa fiyatını değiştiren ve bilgisayardaki tüm donanımlar için gerekli elektrik enerjisini üreten bir elektronik cihazdır. İçerisinde fan, elektronik elemanlar, kablolar ve soketler benzeri parçalar bulunur. Bir kasada kullanılacak power supply (güç kaynağı) belirlenirken ne kadar güce ihtiyacınız olduğunu da bilmeniz gerekir. Bunu da kullanacağınız donanımların harcadığı güçlerin toplamını bularak hesaplayabilirsiniz. Ortalama donanımlara sahip olan bir bilgisayar için kullanılacak kasa, 350W-400W güç üreten güç kaynağına sahip olmalıdır. Donanım sayısı arttıkça çekilecek güç artacağından bu değer de artacaktır.

Bu yazımızda sizlere bilgisayar kasaları hakkında bilgiler verdik. Umarım sizin için faydalı olur.

En ilginç 10 bilgisayar kasası yazımız için tıklayınız. 

Ejderha Dragon bilgisayar kasası

 

Hakkında G. KELEŞ

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.