Ekran Görüntüsü alma

Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Nasıl alınır?

Bilgisayarlarda kimi zaman bir doküman hazırlarken veya bir sunum için ekran görüntüsü alma ihtiyacımız olur. Ekran görüntüsü kaydetme birçok yöntemi bulunmaktadır. Windows İşletim sistemlerinde ekran görüntüsü alma ve Mac bilgisayarlarda ekran görüntüsü alma konularında sizlere yardımcı olacağız. Windows ekran alıntı aracısı ve Microsoft snip uygulamasından bahsedeceğiz.

Bilgisayarlarda ekran görüntüsü nasıl alınır?

Windows’ta Ekran Görüntüsü Alma

Windows bilgisayarınızda ekrannın görüntüsünü almak için klavyenizin üst kısmında bulunan Print Screen (PrtScn – PrtScrn) tuşuna basın, Print Screen tuşuna bastığınız anın görüntüsü hafızaya alınır.

 • Bu ekran görüntüsünü görüntülemek ve kaydetmek için Paint veya bilgisayarınızda bulunan başka bir grafik programını kullanabilirsiniz.
 • Bilgisayarınızda Paint‘i açmak için Başlat > Programlar > Donatılar > Paint‘e tıklayarak açabilirsiniz.
 • Paint programında boş sayfa üzerinde Düzenle‘ye ardından Yapıştır‘a tıklayın, eğer bir yanlışlık yapmadıysanız eğer  ekran görüntüsü ekrana gelmiş olmalıdır.
 • Bu ekran görüntüsünü kaydetmek için Dosya‘ya ardından Kaydet veya Farklı Kaydet seçeneğini kullanarak istediğiniz herhangi bir klasöre veya masaüstüne kaydedebilirsiniz.

Bu yöntem ile Windows XP, Windows 7, Windows 8, Windows 10 işletim sistemlerinde ekran görüntüsünü çekebilirsiniz.

Windows 8.1  Ekran Görüntüsü Alma

 • Windows logo tuşu windows-logo-tusu +Print Screen tuşlarına birlikte basın.
 • Ekran görüntüsü Resimler > Ekran Görüntüleri klasörüne otomatik olarak kaydedilir.

Windows 10’da Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır

Windows 10 görüntü ve performans açısından bir çok yenilikle beraber geldi. Yeni görünümün yanında, yepyeni ve harika birçok özelliklere sahip. Örneğin internette artık yeni tarayıcı Edge ile gezinebilir ya da Game DVR ile ekranı kaydedebilirsiniz. Bu işletim sisteminde keşfettiğiniz şeyleri göstermeyi istiyorsanız, ekran görüntüsü alma yardımınıza koşacaktır. Ayrıca, bir problemi gidermek için yardım almanız, bir uygulamanın kullanım adımlarını göstermeniz veya Windows 10 hakkındaki yazılar vb. için resimler toplamanız gerekiyorsa ekran görüntüsü alma başvuracağınız en iyi yol olacaktır. Windows 10 ekran görüntüsü alma ile ilgili bir çok yöntem bulacaksınız.

Windows 10 Ekran Görüntüsü Almanın Kolay Yolları

 • Klavye tuş kombinasyonu :

  Win + Prt Screen Tuş Kombinasyonu

  Windows 10’da ekran görüntüsü almanın basit ve hızlı bir yolu vardır. “Win + Prt Screen” tuş kombinasyonlarına aynı anda basabilirsiniz. Sonra, ekran bir an için karanlık olacak, ardından görüntüyü “Resimler” kitaplığındaki “Ekran Görüntüleri” klasöründe bulabileceksiniz. Bazı durumlarda görüntü panoya da kopyalanabilir, bu nedenle “Resimler” kitaplığı altında “Ekran Görüntüsü” klasörünü bulamazsanız Paint programını açarak (arama kutusuna “Paint” yazmanız yeterli) boş panoya yapıştırabilirsiniz. Ardından “Kaydet” butonuna tıklayarak görüntüyü bilgisayarınızda resim dosyası olarak saklayabilirsiniz. Ancak bu yolla sadece ekranın tamamını yakalarsınız. Eğer ekran görüntüsünü kırpmak veya ekleme yapmak istiyorsanız Paint gibi başka bir uygulamaya başvurmanız gerekir.

 • Windows’la Birlikte Gelen Araç: 

  Ekran Alıntısı Aracı

  Bu program Windows 7/8/10 sistemleriyle birlikte gelmektedir. Windows 10 ekran görüntüsü almak için size dört tane mod seçeneği verir. Serbest Biçimli Ekran Alıntısı, Dikdörtgen Biçimli Ekran Alıntısı, Pencere Ekran Alıntısı veya Tam Ekran Alıntısı. Ayrıca ekran görüntüsünü çektikten sonra bunu düzenlemeniz için çok temel bir resim düzenleme aracını sunar. Windows 10 ile beraber bu araca yeni bir özellik eklendiğini söyleyelim. Ekran görüntüsünü alırken 1-5 saniye arası erteleme uygulayabilirsiniz. Bu özellikle açılan pencerelerin ya da aşağı açılan menülerle kutulu ipuçlarının ekran görüntüsünü alabilirsiniz.

 • Microsoft Snip Kullanımı: Bu yeni ekran yakalama aracı Microsoft tarafından geliştirilmiştir. Her türlü Windows sürümüne indirilebilir. Ekranda görünen her şeyin görüntüsünü almanıza ve Ekran Alıntısı Aracı gibi temel düzenleme seçeneklerine olanak verir. Ancak Snipping Uygulaması’na kıyasla üstün tarafı ekran kaydetme fonksiyonuna sahip olmasıdır. Bu uygulamanın çizim tahtasıyla ekran etkinliklerinizi kaydedebilirsiniz.

Mac’te Ekran Görüntüsü Alma

Mac’te Ekranın Tümünün Görüntüsünü Alma

 • Klavyedeki (cmd ⌘) + Shift + 3 tuşlarına birlikte basın,
 • Ekran görüntüsü Masaüstü’ne otomatik olarak kaydedilir.

Mac’te Ekranın Bir Kısmının Görüntüsünü Alma

 • Klavyedeki (cmd ⌘) + Shift + 4 tuşlarına birlikte basın,
 • Mouse imleci yerine farklı bir imleç geldiğini göreceksiniz, ekran görüntüsünü almak istediğiniz alan üzerinde farenin sol tuşuna basılı tutarak bitirmek istediğiniz alan üzerinde fare’nin düğmesini bırakın,
 • Çektiğiniz alanın ekran görüntüsü Masaüstü’ne otomatik olarak kaydedilir.

Hakkında G. KELEŞ

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.