Açık Öğretim Lisesi çıkmış sorular, açık lise soru ve cevapları

Açık Öğretim Lisesi (AÖL) Çıkmış Sorular

Açık Öğretim Lisesi (AÖL) nedir? Açık liseye kimler kayıt olabilir? AÖL Çıkmış Sınav Soruları nasıl indirilir? AÖL hakkında herşey…

Açık Öğretim Lisesi veya açık lise yada en çok bilinen kısa adı ile AÖL, herhangi bir sebepten ötürü örgün öğretimine devam edemeyen kişilerin eğitimlerinin yarım kalmaması için açıktan okudukları lisedir. Açık öğretim lisesi 1992 yılında  kurulmuştur. Lisenin çalışma prensibi aynen açıköğretim fakültesi gibi uzaktan öğretime dayanmaktadır. Açık öğretim lisesinde okuyan öğrencilere örgün öğretim ile verilen eğitimin aynısı sunulmaktadır. Öğrenciler eğitimlerini basılı yayın, TV ve radyo yayınları ile alırlar. Öğretim süreleri aynıdır, liseler 4 yıl olduğu için açık lise de 4 yıl, yani toplamda 8 dönemdir. 18 yaşından büyükler için yılda üç sınav hakkı bulunmaktadır. Bu haktan faydalanma durumunda 2.5 yılda açık lise bitirilip mezun olabilirsiniz.

Açık öğretim lisesi (AÖL) nedir? ne demektir? Kimler açık öğretim lisesine kayıt olabilir, başvuru şartları nelerdir? Açık öğretim lisesi askerliği erteler mi, tecil ettirir mi? Açık öğretim lisesi kitapları nasıl ve nereden alınır, sınavları nasıl ve nerede yapılır? Açık öğretim lisesi hakkında en çok sorulan soruların başında gelir. Bizde bu yazımızda Açık öğretim lisesi sınavlarına hazırlanan öğrenciler için  geçmiş yıllarda çıkmış soruları yazımızın sonuna ekledik. Yine indir menüsü altında AÖL bölümüne tıklayarak AÖL Çıkmış Soruları ve cevaplarını (http://www.bilisimonline.net/index.php/sdm_categories/aol/) indirebilirsiniz.

Açık Öğretim Lisesi çıkmış sorular, açık lise soru ve cevapları

Açık Öğretim Lisesi’ne Kimler Başvurabilir? Kimler Açık Öğretim Lisesine Kayıt Olabilir?

  • İlköğretim Okulu/ortaokul mezunu olanlar,
  • Lise ve meslek liselerinden ayrılanlar ile yurt dışında öğrenim görmüş olup,
  • Yurt dışında öğrenim görmüş olup İl Milli Eğitim Müdürlükleri ya da yurt dışındaki Eğitim Ataşeliklerinden veya Eğitim Müşavirliklerinden ilk iki maddelerdeki şartlardan birini taşıyan Denklik Belgesi olanlar başvurabilir.

MEB tarafından belirtilen tarihlerde kayıt yenilenir, ücreti ödenir. Sonrasında dersler seçilir. Yine MEB tarafından bildirilen tarihlerde yılda iki kez sınava yapılır. Sınavlardan alınan krediler toplanır ve öğrencinin mezun olması için en az 8 dönem öğrenim görmesi, toplam kredisinin en az 192 olması, Dil ve anlatım dersi başta olmak üzere diğer zorunlu derslerin sınavlarında da başarılı olması gerekmektedir.  Bu şartları sağlayan öğrenciler Açık liseden mezun olup diploma almaya hak kazanırlar. Diplomalar il ve ilçelerdeki Halk Eğitim Merkezlerinden alınır. Ülkemizde açık öğretim lisesi mezunları aynen normal lise mezunları gibi üniversite sınavlarına girerek kazanmaları durumunda istedikleri üniversitelerde okuyabilir. Normal bir lise mezunundan farkı yoktur.

Açık Öğretim Lisesi Kitapları Nereden, Nasıl Alınır?

Açık öğretim lisesi öğrencileri yeni sistemde yaşadığı mahalde bulunan örgün liselerden ilgili kitapları temin edebilir. Kitaplar ücretsizdir. Ayrıca Açık Öğretim Kurumları Ders Kitaplarını (AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ / MESLEKİ AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ / AÇIK ÖĞRETİM İMAM HATİP LİSESİ DERS KİTAPLARI) http://aok.meb.gov.tr/kitap/ adresinden indirebilirsiniz. Bilgisayarınız, tabletiniz veya telefonunuzdan istediğiniz zaman açıp çalışabilirsiniz.

Açık Öğretim Lisesi askerliği tecil ettirir mi?

En çok sorulan soruların başında gelen askerlik sorusunu açıklayalım. Bu konuda 2012 yılında değişen Askerlik Kanununa göre, Açık Öğretim Lisesi düz lise programında okuyan öğrenciler de artık  askerliklerini tecil ettirebiliyor. Öğrenim durumu aktif olan öğrenciler, toplam 12 döneme kadar askerliği tecil edebiliyorlar. Koordinatör liselerde ek-c2 belgesini doldurarak askerlik şubesine teslim etmeyi unutmayın.

Açık Öğretim Lisesi sınavları nasıl ve nerede yapılır?

Açık öğretim lisesi sınavları tüm illerde bulunan sınav merkezlerinde yapılır. Sınavlar çoktan seçmeli test olup sorular 4 şıklıdır. Yanlış doğruyu götürmez. Sınavlar  MEB tarafından belirlenen tarihlerde Cumartesi ve Pazar günleri, dört oturumda yapılır. İlk oturum saat sabah 10.00’da, ikinci oturum öğleden sonra 14:00’te yapılmaktadır. Oturum süresi 2.5 saattir.

Açık Öğretim Lisesinde okuldan atılma var mı?

Açık öğretim lisesinde okuma hakkı sınırsız yani atılma durumu yok. Siz ilişk kesmedikçe okumaya öğrenci olmaya devam edersiniz. Ancak herşey sınırsız değil, 12 dönem üstüne çıkmanız durumunda lise öğrencisi olarak faydalandığınız haklara ( indirimli ulaşım kartı vb.) veda ediyorsunuz. Öğrnciler her dönem kayıt yenilemek durumundadırlar. Bir dönem kayıt yenilememe durumunda kayıt durumunuz donuk, iki dönem yenilememe de silik öğrenci durumuna düşer ve sınavlara giremezsiniz. Fakat istediğiniz zaman yeniden kayıt yenileyebilir ve tekrar aktif bir öğrenci olabilirsiniz.

Açık Öğretim Liseleri MEB http://aolweb.aol.meb.gov.tr/ogrenci_giris.aspx adresine girerek öğrencilik ile ilgili tüm işlemleri (sınav belgeleri, sonuçlar, notlar vb.) takip edebilirsiniz. http://aol.meb.gov.tr/ adresinden Açık Öğretim Liseleri ile ilgili herşeyi (haberler, iş takvimi, duyurular, diploma sorgulama, öğrenci işleri vb. ) takip edebilirsiniz.

Açık öğretim lisesi nedir, açık öğretim lisesi ne demektir detaylı olarak anlatmaya çalıştık. AÖL çıkmış soruları aşağıda bulabilirsiniz. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzde dile getirerek yazımıza katkıda buluna bilirsiniz.

Açık Öğretim Lisesi çıkmış sınav soruları ve cevapları

2013-2014 Eğitim Öğretim Yılı Açık Öğretim Lisesi Ek Sınav Soruları ve Cevapları
Published: 8 Aralık 2018
2013-2014 Eğitim Öğretim Yılı Açık Öğretim Lisesi III.Dönem Sınav Soruları ve Cevapları
Published: 8 Aralık 2018
2013-2014 Eğitim Öğretim Yılı Açık Öğretim Lisesi II.Dönem Sınav Soruları ve Cevapları
Published: 8 Aralık 2018
2013-2014 Eğitim Öğretim Yılı Açık Öğretim Lisesi I.Dönem Sınav Soruları ve Cevapları
Published: 8 Aralık 2018
2014-2015 Eğitim Öğretim Yılı Açık Öğretim Lisesi Ek Sınav Soruları ve Cevapları
Published: 7 Aralık 2018
2014-2015 Eğitim Öğretim Yılı Açık Öğretim Lisesi III.Dönem Sınav Soruları ve Cevapları
Published: 7 Aralık 2018
2014-2015 Eğitim Öğretim Yılı Açık Öğretim Lisesi II.Dönem Sınav Soruları ve Cevapları
Published: 7 Aralık 2018
2014-2015 Eğitim Öğretim Yılı Açık Öğretim Lisesi I.Dönem Sınav Soruları ve Cevapları
Published: 7 Aralık 2018
2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı Açık Öğretim Lisesi III.Ek sınav Sorular ve Cevapları
Published: 3 Aralık 2018
2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı Açık Öğretim Lisesi II.Ek Sınav Sorular ve Cevapları
Published: 3 Aralık 2018
2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı Açık Öğretim Lisesi I.Ek Sınav Soruları ve Cevapları
Published: 3 Aralık 2018
2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı Açık Öğretim Lisesi III.Dönem Sınav Soruları ve Cevapları
Published: 3 Aralık 2018
2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı Açık Öğretim Lisesi II.Dönem Sınav Soruları ve Cevapları
Published: 3 Aralık 2018
2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı Açık Öğretim Lisesi I.Dönem Sınav Soruları ve Cevapları
Published: 3 Aralık 2018
2016-2017 Eğitim Öğretim Yılı Açık Öğretim Lisesi
Published: 3 Aralık 2018
2016-2017 Eğitim Öğretim Yılı Açık Öğretim Lisesi III.Dönem Sınav Soruları ve Cevapları
Published: 3 Aralık 2018
2016-2017 Eğitim Öğretim Yılı Açık Öğretim Lisesi II.Dönem Sınav Soruları ve Cevapları
Published: 3 Aralık 2018
2016-2017 Eğitim Öğretim Yılı Açık Öğretim Lisesi I.Dönem Sınav Soruları ve Cevapları
Published: 3 Aralık 2018

Açık lise çıkmış sorular 2017, açık lise çıkmış sorular ve cevapları, açık lise sınav soruları 2018 açık lise çıkmış sorular 2018, açık lise sınav soruları ve cevapları ne ararsanız  indir menüsü altında AÖL bölümüne tıklayarak AÖL Çıkmış Soruları ve cevaplarını veya linke tıklayarak ===> (http://www.bilisimonline.net/index.php/sdm_categories/aol/) indirebilirsiniz.

Hakkında G. KELEŞ

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.