instagram

Instagram Havalı Fotoğraf Atma Teknikleri

Günümüzde Instagram, en çok kullanılan sosyal medya uygulamalarından biri haline geldi. Bu kadar popüler olmasıyla birlikte, Instagram’da tanınmış biri olmak ve güzel fotoğraflar çekmek de önem kazandı. Peki, Instagram’a havalı fotoğraf atma teknikleri nelerdir ve bu sayede sayfanız nasıl büyür?

Işık Olmazsa olmazdır!

Fotoğrafı ister profesyonel bir makineyle ister sıradan bir fotoğraf makinesiyle çekin, ışık olmazsa olmazdır. Örneğin dış mekânlarda bir çekim yapmayı planlıyorsanız eğer sabahın erken saatlerinde ya da akşamüstü ışığın en güzel olduğu zamanlardır. Instagram fotoğraflarının çekilebileceği en iyi saatlerdir. Fakat çekeceğiniz bir ürün ya da manzara fotoğrafı ise, güneş ışığına direkt maruz kalmamasına dikkat etmelisiniz. Kapalı mekânlardaki çekimlerde ise, mümkün olabildiğince yüksek ışıkta renkleri içermelidir. Böylelikle daha güzel ve gerçekçi fotoğraflar elde etmenizi sağlayacaktır.

instagram

Renklere Dikkat!

Instagram görselliğin ön planda olduğu bir uygulama platformudur. Renk geçişleri, uyumlu tonlarla beraber birbirine zıt renkleri kullanabilir ve havalı fotoğraflar paylaşabilirsiniz. Özellikle soluk ve pastel renklerin kullanımı sayfanıza, her zaman farklı bir hava katacaktır. Bu renklerden oluşan fotoğrafın altına yazacağınız havalı sözcüklerle, müthiş bir uyum yakalayabilirsiniz. Renklere dikkat ettiğiniz kadar, hesabınızda oluşturduğunuz temanız da önemlidir.

Özellikle yeni bir temaya geçtiğiniz zaman; en az on iki fotoğrafı o temanın renkleriyle kullanmalısınız. Bu hesabınızın daha düzenli görünmesini sağlar. Örneğin siyah beyaz fotoğraflar paylaşıyorsunuz. Bu temayı seçtiyseniz en az on iki fotoğrafı bu renklerle oluşturmalısınız. Arada paylaşacağınız çok renkli, parlak ya da neon renklerin büyük çoğunlukta olduğu fotoğraflar temanızı bozacak ve hesabınızın daha karmaşık görünmesine neden olacaktır. Karmaşık görünen bir hesap, havalı olmaktan uzaklaşır.

Kompozisyon ve Hikâye Olmalı! Fotoğraftan fazlasını anlatmalı…

Fotoğrafın çekildiği ortamı ne kadar etkileyici olursa olsun; fotoğrafa bakan kişi yalnızca o küçük kareden görür çektiğiniz fotoğrafı. Bu nedenle çekilen karede aktarılmak istenen duyguyu yansıtır. Bu duyguyu yansıtan bir kompozisyon olmalıdır. Hikâyesi olan, arka planında önceden düşünülmüş bir kompozisyon olan her fotoğraf, diğerlerine oranla daha yüksek beğeni alacaktır. Fotoğrafla uyumlu olan hikâye, sayfanızın hızla büyümesine yardım etmektedir.

Ücretsiz Fotoğraf Uygulamaları ve Efektler

Instagram için en önemli noktalardan biri fotoğraflarda kullanacağınız efektlerdir. Sosyal medyanızın kendine has bir temasının oluşabilmesi için neredeyse şart hale geliyor bu fotoğraf uygulamaları. Ücretli ve ücretsiz fotoğraf uygulamalarının yardımıyla sıradan fotoğrafları hafif dokunuşlarla başarılı hale getirebilir adeta profesyonel bir fotoğrafçıya dönüşebilirsiniz. Çektiğiniz fotoğraflarla kolaj hazırlayabilir daha zengin bir görünüm elde edebilirsiniz. Bu sayede havalı bir sayfa elde edebilir, sayfanızın görüntülenme ve etkileşim sayısını arttırabilirsiniz. Piyasada bulunan pek çok uygulama var. Yalnızca birkaç dakika içinde indirip kullanmaya başlayabilir ve Instagram’a havalı fotoğraflar atabilirsiniz. Bu sayede başta bahsettiğimiz renk uyumunu da yakalamış olursunuz.

Arka Plan da Oldukça Önemli!

Ön plandaki müthiş pastayı çekmek isterken, arka plandaki kirli bulaşıkları ya da dağınık mutfağı gözden kaçırabilirsiniz. Bu sizi havalı bir sayfa görünümünden oldukça uzaklaştıracaktır. Sevimli halinizin olduğu bir fotoğrafın arkasında olan bir çöp kovası örneğin, tüm havalı görünüşü bir anda yok edebilir! Bu sebeple arka planda bulunan nesnelere oldukça dikkat etmelisiniz. Bununla beraber, açıların güzelliğinden de yararlanabilirsiniz. Sonbaharda bahçenize ya da çimenlerin olduğu bir parka çıkın. Elinizdeki kahve kupasını ve bardağını tepeden ayaklarınız çe çimenler çıkacak şekilde paylaşın. Kupayı netleyin, çimenleri bulanıklaştırın! Hem romantik hem havalı bir görünüm için bu taktikleri uygulayabilirsiniz.

Hakkında G. KELEŞ

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.