İnstagram-Hesabı-Nasıl-Şikayet-Edilir

Instagram’da Beğenilmeyen Yorumları Nasıl Şikayet edebilirsiniz?

Uygulama kullanımında dünyanın her yerinden bağlanan ve içerik paylaşan kullanıcıları bulmak mümkün. Bu durumda her zaman beğendiğimiz içerikler yer almayabilir. İçeriğe ait olan bazı yorumlar da hoşuma gitmeyebilir ve rahatsız edici boyutta olabilir. Peki, Instagram’da beğenilmeyen yorumları nasıl şikayet edebilirsiniz? Rahatsız edici ve kötü örnek olacak olan görselleri nasıl Instagram ekibine bildirebilirsiniz? Bunun için yapılması gereken 5 yöntem vardır. Bunlar nelerdir?

İnstagram-Hesabı-Nasıl-Şikayet-Edilir

İçerik Paylaşımını Şikayet Etmek

İçerik paylaşımlarında beğenilmeyen ve rahatsız edici fotoğraflar takip ettiğiniz kişiler veya herkese açık paylaşım yapan kullanıcılar olabilir. Yapılması gereken işlem ise Instagram paylaşım kuralı ihlaline yer giren bu içerikleri şikayet etmektir. Fotoğrafın üzerine gelerek, sağ üst kısmında veya sağ alt kısmında yer alan menü çubuğudur. Buraya tıklayarak fotoğrafı şikayet et, hesabı şikayet et sekmeleri bulunuyor. Bu sekmelerden birini tercih ederek rahatsız edici paylaşımları Instagram ekibine bildirebilirsiniz. İncelenen şikayet içeriklerinin sonuçları 3 gün içerisinde tamamlanır. Yapılacak olan veya yapılan içerik üzerindeki işlemler ekip tarafından size bildirilecektir.

İçerik Paylaşımı Yapılan Profili Şikayet Etmek

Güncel kalan ve herkese açık olan gönderiler stalklarda gün içerisinde yayınlanacaktır. Bu listeyi takip ederken ilgi alanınıza göre ziyaret edeceğiniz profiller olabilir. Bu profillere ait olan bazı paylaşımların kötü örnek olduğunu düşünüyor ve rahatsız ediciliğine eminseniz aynı şekilde hem profil sahibini hem de içeriği anlık olarak şikayet edebilirsiniz. Kişilerin profilini şikayet etmeniz durumunda, hesaplarının kapatılmasına kadar gidebilecek cezalar Instagram yönetim ekibinde mevcuttur. Profile ait olan diğer içerikleri de şikayet edebilir ve profilin incelenmesi için rapor gönderebilirsiniz.

Ekran Görüntüsü Alarak Rapor Göndermek

Şikayet etme ve bildirim dışında; daha hızlı ve kolay işlem için ekran görüntüsü alarak Instagram ekibine mesaj yolu ile rapor göndermeniz mümkündür. Bunun için sağlam dayanakları olan kötü yorumları, küfür, taciz ve diğer rahatsız edici unsurları birebir gösteren ekran görüntüleri sayesinde içerik üzerinde hızlı işlem yapılmasını sağlayabilirsiniz. Bu işlemi yaparken kişisel Instagram hesabınızın orijinal olması gerekiyor. Yan hesaplar ve sahte profile ait olan rapor işlemleri Instagram ekibi tarafından dikkate alınması uzun bir süre alabilir. Bu gibi durumlar için kişiler kimliğinizi yansıtan orijinal profile sahip olmanız tavsiye ediliyor.

Paylaşım Sayfasını Şikayet Etmek

Fotoğraf ve video görselleri için yapılan yorumlar ve verilen cevaplar taciz, hakaret, siyaset, din ve sahte profil gibi olumsuz faktörler ile karşılaştıysanız şikayet etmeniz gerekebilir. Kişisel hesap sayfaları dışında, herkese açık olan ve takipçisi fazla olan paylaşım sayfaları olabilir. Bu sayfaların kötü örnek olduğunu düşünüyor ve yorumları ile belli bir kitleyi rencide ettiğini düşünüyorsanız paylaşımların şikayet menüsünden anlık bildirim gönderebilirsiniz. Bu bildirimin ardından sayfaya giriş yaparak sağ üstte yer alan ayar oklarından sayfayı da anında şikayet edebilir ve kapatılmasını sağlayabilirsiniz.

Hesap ve İçerikleri Engellemek

Instagram ekibine şikayet etmeden de sizi rahatsız eden paylaşımları ve yorumları bir daha görmek istemiyorsanız; paylaşım yapan sayfayı ya da görseli engelleyebilirsiniz. Bu sayede engellenen fotoğraf içeriklerini ve sayfalarına ait olan benzer paylaşımların tekrar karşınıza çıkmasını engelleyebilirsiniz. Özellikle rahatsız edici mesaj ve yorumlarda engellenen hesapların sizi tekrar rahatsız etmesi mümkün olmayacaktır. Engellenen sayfalar, yorum banı gelen hesaplar ve kişisel hesapların tekrardan diğer kullanıcılara bu konuda rahatsız etmesini engelleyecek ihlal kuralları vardır. Yapılan ihlalin ardından sayfa ve hesaplara yorum, paylaşım, beğeni, takip, yayım engeli gelmektedir.

Hakkında G. KELEŞ

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.