instagram

Instagram’da İşletme Profiline Nasıl Geçilir?

Teknoloji alanındaki hızlı gelişme ve ilerlemeden sonra, hayatımızda büyük bir yer bulan sosyal medya hesapları popülaritesini korumaya devam ediyor. Sosyal medya denince akla ilk gelenlerden bir tanesi olan Instagram’da artık kendi reklamlarınızı yapabilmek için ya da firmanızı tanıtmak için Instagram özelliklerinden birisi olan işletme profilinin kullanılması gerekiyor. İşletmeler için olmazse olmaz sorularımızdan Instagram’da işletme profiline nasıl geçilir? Sorusunun cevabını sizlere anlatacağız.

Instagram İşletme Profili

Instagram’ın sık kullanılan özelliklerinden biri olan bu işletme özelliği olmadan önce firmalar kendi ellerinden geldiği kadar hesaplarını tanıtmak işletmesi hakkında reklam veya sponsorlu içerikler de hazırlamak mümkün değildi. Instagram’ın bu işletme özelliği sayesinde kullanıcılar ister kendi hesaplarını ister marka hesaplarını işletme profili özelliğine geçirip sonrasında birkaç adımda reklam ve istatistik özelliklerinden yararlanabiliyorlar.

Instagram İşletme Profiline Geçmek Herhangi Bir Önem Taşıyor Mu?

Bunun için e-ticaret firması adı altında sosyal medya pazarlama çalışmaları yapılması gerekir. Bu noktadan itibaren bu profil aracılığıyla hem reklam çalışmaları hem de reklam çalışmalarının önceden analiz de edilmesi gerekiyor. İşletme profilinin bir diğer önemli noktasıysa işletme profiline geçiş yapmadan Instagram üzerinden herhangi bir reklam yapılamıyor olmasıdır. Normal profilde reklam veremezsiniz.

Bu nedenle marka hesabı için açılan hesapların işletme profili özelliğine geçirilmesi daha uygun olacaktır. İşletme profiline geçildikten sonra reklam verebilmenin dışında Instagram hesabı üzerinden bütün aktiviteleri, marka sahibinin gönderileri hakkındaki diğer istatistik bilgileri ve kullanıcılarla olan etkileşimler de takip ediliyor olacaktır.

Instagram işletme Profiline Nasıl Geçilir?

İşletme profilinin ne işe yaradığı hakkında ve kullanım alanları hakkındaki bu kısa bilgilendirmeden sonra adım adım marka hesabının işletme hesabına geçiş aşamalarını anlatalım. Geçiş işlemi her profilde aynı yöntemle kullanılıyor.

Instagram İşletme Profiline Geçiş Aşamaları

  • İlk adımda Instagram da işletme profiline geçiş yapacak kişinin kendi profiline giriş yapması.
  • Giriş işleminden sonra ekranın sağ üst kısmında yer alan ayarlar seçeneğine tıklanması gerekiyor.
  • Bu bölüm tıklandıktan sonra ekrana birkaç maddelik işlemler gelecektir. Daha sonra bu işlemler arasından işletme profiline geç seçeneğinin görülüp tıklanması gerekiyor.
  • İkinci adıma geçildikten sonra da yeni bir pencere ekrana gelecektir. Burada ise eğer işletme bölümüne geçiş yapılırsa ne gibi özelliklerin kullanılabileceğini belirten bir açıklama bölümü gelecektir. Kaydırmalı bir şekilde olan işletme profilinin özelliklerini sola kaydırarak da görmek mümkündür.
  • Özellikler görüldükten sonra alt kısımda mavi kutucukta yer alan devam seçeneğine tıklanmalıdır.
  • Üçüncü adıma gelindiğindeyse marka sayfasının Facebook sayfasına bağlanması gerekecektir. Bu noktadaysa sayfa seç butonuna tıklayıp işletme profiline geçiş yapacak markanın Facebook sayfasını aynı hesapla eşlenmesi gerekecektir. Bu adımın sonucu olarak da hem markanın kendi adına hem de Instagram ve Facebook adına aynı anda reklam içerikleri oluşturulması mümkündür. Ayrıca bu bölümde markanın Facebook sayfası görünmediği takdirde Facebook sayfasında, yönetici yetkisine sahip olup olunmadığından emin olunmalıdır.
  • Dördüncü adımda bir kategori seçilmelidir. Burada alışveriş ve perakende gibi seçenekler yer alıyor.
  • Son adımdaysa işletme profilini ayarla seçeneğine geçilmiş olacaktır. Burada firma için ayrı kanalların kullanılması gerekecektir. Telefon, e-posta ve açık adres bilgileri doldurulduktan sonra bitti seçeneğine tıklanmalıdır.

İşletme Profiline Geçiş Sonucunda

Artık hesap işletme profiline geçmiş durumdadır. Burada üstte yer alan grafik seçeneğine tıklayarak gönderilerin istatistik verilerine ve hepsinin reklam içeriğini oluşturmak mümkündür.

Hakkında G. KELEŞ

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.