En popüler masaüstü işletim sistemi windows 10

Windows 10 Sonunda En Popüler Masaüstü İşletim Sistemi Oldu

Bunu başarmak üç yıldan fazla bir zaman aldı, ancak Windows 10 sonunda Windows 7’yi Aralık ayında pazar payındaki sıralamada tahtından indirdi. En popüler masaüstü işletim sistemi hangisi?

En popüler masaüstü işletim sistemi windows 10

Üç yıl beş ay. Bu, Microsoft’un masaüstü bilgisayar işletim sistemi sıralamasında en üst sıradaki yerini alması ve Windows 10’un pazar payını büyütmesi için beklediği süre. En üst noktada bıraktığı işletim sistemi Windows 8 değil, 9 yaşındaki ve hala popüler olan Windows 7. Windows 7 kendisinden sonra çıkan tüm işletim sistemlerine rağmen çok popüler bir işletim sistemi. Satış rakamları da bunu doğruluyor.

Windows 7

Windows 10’un şu anda en popüler masaüstü işletim sistemi olduğunu söylemek doğru olsa da, hala çok yakın bir yarış. Marketshare(rapor için tıklayınız), raporuna göre, geçen yılın kasım ayında Windows 7 pazarın yüzde 38,89’unu, Windows 10 ise yüzde 38,14 ile ikinci oldu. Aralık ayında ise oranlarda değişim gerçekleşti, Windows 10 yüzde 39,22, Windows 7 ise yüzde 36,9’a düştü. Daha fazla kullanıcı yeni donanım satın alarak Windows 7’den uzaklaştıkça Windows 10 trend olmaya devam edecektir. Bu durumda sonuç olarak Windows 10 pazar payını sürekli artırıyor. Özellikle iş kullanıcıları için durum böyle olacaktır.

En popüler masaüstü işletim sistemi

Windows 10 satış rakamlarındaki artış sonucunda Microsoft tarafında rahatlama olsa da Windows 7 genişletilmiş desteği bitiş tarihi 14 Ocak 2020 düşünüldüğünde, Windows 10 en popüler masaüstü işletim sistemi olması zaman alacak gibi gözüküyor.

Hakkında G. KELEŞ

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.