Wi-Fi Key Recovery

Android Cihazınızı Bağladığınız Wi-Fi Ağlarının Şifrelerine Nasıl Bakılır

Wi-Fi Key Recovery

Akıllı telefonunuz veya tabletiniz vb. Android cihazınızı aldığınız ilk günden bu yana muhtemelen onlarca Wi-Fi ağına bağlandınız. Okul, ev, iş, spor salonu, arkadaşlarınızın ve ailenizin evleri, kafeler, restoranlar vb. yerlerin Wi-Fi şifrelerini Android cihazınız gelecekte güvenli ve kolay erişim için saklamıştır.

Buradaki tek sorun, cihazınızın sakladığı kayıtlı Wi-Fi şifrelerini görememeniz. Belki de bu ağlardan birine ikinci bir cihaz bir akıllı telefon yada tablet bağlamak istiyorsunuz ya da aynı etkin noktaya giriş yapmak isteyen bir arkadaşınız var, ancak cihazınızın sakladığı gerçek şifrelere erişmenin bir yolu yok. Şigreleri hatırlıyorsanız sorun yok ama hatırlamıyorsanız şifreyi nereye yazmıştım, wi-fi şifresini nereye koyduk vb. soruları duyar gibi oluyorum.

Telefonda Kayıtlı Wifi Şifresini Öğrenme

Alexandros Schillings tarafından geliştirilen, Android cihazınıza kaydettiğiniz her Wi-Fi şifresini görüntülemenizi sağlayan bir uygulamayla bu sorunu giderildi. Uygulamaya root erişimi gerekiyor, ancak bunun ötesinde, saklanan Wi-Fi şifrelerini bulmayı ve paylaşmayı inanılmaz derecede kolaylaştırıyor.

WiFi Key Recovery

Wi-Fi Key Recovery kurulum

WiFi Key Recovery uygulamasını Google Play üzerinden kurabilirsiniz. https://play.google.com/store/apps/details?id=aws.apps.wifiKeyRecovery

WiFi Anahtar Kurtarmayı ilk başlattığınızda, uygulama Süper kullanıcı erişimi isteyecektir. Açılır pencerede “Grant” yani “izin ver” seçeneğine dokunun, daha sonra bağlandığınız tüm Wi-Fi ağlarını içeren bir listeye yönlendirileceksiniz.; burada her giriş “psk” alanında bir şifre gösterecek.

Birçok farklı Wi-Fi ağına bağlandıysanız, listeniz oldukça uzun olabilir. Bu durumda, “SSID Hızlı Arama” alanını kullanarak belirli bir Wi-Fi ağını arayabilirsiniz.


Wi-Fi Şifrelerini Paylaşma

Bu şifrelerden birini başka bir cihazla paylaşmanız gerekirse, birkaç seçeneğiniz vardır. Listedeki herhangi bir girişe dokunarak başlayın, sonra küçük bir menü açılacaktır. Bu, yalnızca parolayı veya tüm girişi göndermek için Android’in yerleşik paylaşım sistemini kullanmanızı sağlar. QR koduyla paylaşma seçeneği de var, ancak bu, ek bir uygulama yüklemenizi gerektiriyor.

Listenin tamamını koruma amacıyla saklamak istiyorsanız, cihazınızın donanım menü düğmesine (veya yazılım gezinme çubuğundaki üç nokta menü düğmesine) dokunun. Buradan, tüm bu bilgileri içeren bir metin dosyası oluşturmak için “Dışa Aktar” ı seçin.

Buradan, bu dosyayı başka bir cihaza göndermek için Android paylaşım menüsünü kullanabilir veya bu metin dosyasının bir kopyasını cihazınızın depolama bölümüne kaydetmeyi tercih ediyorsanız, “SD’ye” tıklayabilirsiniz. Ve elbette, listeniz çok uzun değilse, ekran görüntüsünü her zaman alabilir (ve paylaşabilirsiniz).

Telefonda Kayıtlı Wifi Şifresini Öğrenme (Root’suz)

Öncelikle android cihazınız root edilmiş ise ise wifi şifresini görebilirsiniz .  
Cihazınızdaki dosya yöneticisi uygulamasına giriniz. Daha sonra /data/misc/wifi klasörüne girin. Eğer yukarıdaki klasörler yok ise /etc/wifi klasörünede girebilirsiniz. Bu klasörden wifi_supplicant.conf dosyasında gerekli bilgiler bulunmaktadır. Yazı editörleri ile bu dosyayı açtıktan sonra cihazına kayıtlı tüm wifi ağı şifrelerini kolayca öğrenebilirsiniz. Şifreler SSID’ın altındaki satırda psk=”şifre” şeklindedir.

Hakkında G. KELEŞ

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.