Exchange Server 2019 Setup

Exchange Server 2019 Preview Yenilikleri ve Kurulumu

Exchange 2019 Preview sürümünde hangi özellikler eklendi, hangi özellikler çıkartıldı, nasıl kuruluyor ve neden tercih etmeliyiz. 
Exchange 2019 Preview ile birlikte gelen yenilikler neler? Bütün bunların cevabını vermeye çalışacağız.

Kuruluma geçmeden önce Exchange 2019 ile hangi özellikler gelecek onları inceleyelim.

Yaklaşım 23 yıl önce 1996 yılında Exchange Server 4.0 Standard Edition sürümü ile başlayan yolculuk bugün Exchange Server 2019 ile devam ediyor. Exchange Server 4.0 Standard Edition yenisinin yanında antika gibi kalıyor. Exchange Server 2019 için dünyanın en iyi e-posta sunucusu diyebilirmiyiz?

Exchange 2019 yenilikleri Güvenliği kanıtlanmış mimari, Performans ve yönetilebilirlik, Keyifli bir son kullanıcı deneyimi altında 3 başlık altında toplayabiliriz.

Exchange Server 2019 Kurulum bilgi
E2019

Güvenlik: Exchange 2019’u Windows Core işletim sistemi üzerine kurabilme imkanı var. Windows Server 2016 Core veya Windows Server 2019 Core işletim sistemi üzerinde Exchange Server 2019kurulumu yapabilirsiniz. Böylelikli hem güvenlik hemde performans açısından kazanç sağlarsınız.

Performans: Exhcange Server 2019 48 Core işlemci ve 256 GB Ram destekleyecek biçimde iyileştirildi. Performans alanında yapılan en büyük yenilik arama. Günlük değişen veri miktarı ve sürekli büyüyen veri boyutları Exchange server için en büyük problemlerin başında gelmektedir. Bu kadar büyük veri içerisinde doğru ve hızlı sonuçları kullanıcılara sunabilmek son derece önemlidir.

Bu nedenlerden ötürü arama özelliği yeniden yazılarak tamamen yenilenmiş ve bu özellik “Big Funnel” ismi ile karşımıza çıkmıştır. 

Daha da hızlı bir hale getirmek ve daha iyi sonuçlar elde etmek için Bing teknolojisini kullanarak yeniden tasarlanmış ve bu sayede veritabanı yönetimi daha kolay ve hızlı bir hale geldi.

Son kullanıcı deneyimini iyileştirmek için süper hızlı bir veri önbelleği sağlamak üzere Solid State Drive (SSD) teknolojisini kullanarak Exchange Server 2019’a çift depolama okuma / yazma yetenekleri eklenmiş..

Exchange Server 2019’a yapılan iyileştirmeler ile sunucu başına daha önce hiç olmadığı kadar çok sayıda kullanıcı ölçeklendirilebilmekte, böylelikle daha büyük diskler kullanmanıza ve birçok istemci işleminin gecikmesini yarıya indirmenize olanak sağlayacaktır.

Son kullanıcı deneyimi: Microsoft, Exchange 2019 ile takvim paylaşımı ve takvim yönetimini daha kolay ve kullanışlı hale getirdi.

Önemli bir değişiklik ise “Unified Messaging” rolünün Exchange 2019 da olmayacak olmasıdır. Bunun anlamı ise üçüncü parti programlar ile sesli mesaj özelliği kullananlar Exchange 2019 da bu özelliği ya Skype For Business 2019 ile ya da Office 365 i “Cloud Voicemail” ile kullanmaları gerekecek. Bu konu ile ilgili detaylı bilgi RTM “release to Manufacture” sürümünden önce duyurulacaktır.

Exchange Server Kurulum öncesi yapılması gerekli işlemler

https://docs.microsoft.com/en-us/exchange/plan-and-deploy/prerequisites

Exchange Sistem gereksinimleri

https://docs.microsoft.com/en-us/exchange/plan-and-deploy/system-requirements


Exhcange Server 2019 kurulum öncesi yapılması gerekenleri ve sistem gereksinimlerini yukarıdaki linklerde bulabilirsiniz. Öncelikle kurulum öncesi aşağıdaki kurulumları yapıyoruz.

Şu an için Türkçe sürümü bulunmayan Exchange 2019’u aşağıdaki lisanlarda kurabilirsiniz.

Exchange Server 2019 Nasıl Kurulur

Exchange 2019 Preview Kurulumu

Kurulum Exchange 2013’de olduğu gibi Exchange 2016’da da sade ve anlaşılırdır. Exchange 2019 Preview Kurulum işlemini Windows Server 2016 işletim sistemi üzerinde yapacağız.

Kuruluma başlamadan önce sunucu lisan ayarlarının English olması gerektiğini lütfen unutmayınız. Klavye Türkçe olabilir.

Kurulum için aşağıdaki komutu Powershell’i yönetici olarak açtıktan sonra çalıştırınız.

Install-WindowsFeature NET-Framework-45-Features, RPC-over-HTTP-proxy, RSAT-Clustering, RSAT-Clustering-CmdInterface, RSAT-Clustering-Mgmt, RSAT-Clustering-PowerShell, Web-Mgmt-Console, WAS-Process-Model, Web-Asp-Net45, Web-Basic-Auth, Web-Client-Auth, Web-Digest-Auth, Web-Dir-Browsing, Web-Dyn-Compression, Web-Http-Errors, Web-Http-Logging, Web-Http-Redirect, Web-Http-Tracing, Web-ISAPI-Ext, Web-ISAPI-Filter, Web-Lgcy-Mgmt-Console, Web-Metabase, Web-Mgmt-Console, Web-Mgmt-Service, Web-Net-Ext45, Web-Request-Monitor, Web-Server, Web-Stat-Compression, Web-Static-Content, Web-Windows-Auth, Web-WMI, Windows-Identity-Foundation, RSAT-ADDS

Komutu çalıştırdıktan sonra .Net 4.7.2 veya daha yeni sürümü, MAPI Run Time 4.0, Visual C++ 2013 Redistributable Package’ı kurulumlarını yapınız.

Kurulum iso dosyası içerisinden setup çalıştırınız. İlk olarak güncellemeler kontrol edilir. Bu kısımda “Don’t check for updates rigth now” ı seçerek kurulumu başlatınız.

Exchange Server 2019 checking for updates

Sonrasında tanıtım bölümü gelecektir. Next’e basarak devam ediyoruz.

Exchange Server 2019 Kurulum işlemleri

Lisans anlaşmasını onaylayarak kuruluma devam ediniz.

Exchange Server 2019 Kurulum işlemleri

Exchange Server ile ilgili olarak karşılaşılacak bir hata durumunda bunu Microsoft’a otomatik olarak raporlaması önerilen olarak gelmektedir. Bu kısımda bir ihtiyacınız varsa onaylayabilirsiniz. Biz önerilen ayarları kullanmadan devam ediyoruz.

Exchange Server 2019 Kurulum

Bir sonraki ekran ise Exchange 2016 ile tek role düşen Exchange rollerinin seçildiği ekrandır. Bildiğiniz gibi Exchange 2007 ile aşağıdaki 5 rol gelmişti,

  • Client Access
  • Mailbox
  • Hub Transport
  • Unified Messaging
  • Edge

Bu 5 rol sonrsında Exchange 2013 ile birlikte 3’e ( Client Access, Mailbox ve Edge) Exchange 2016 ile de 2’ye ( Mailbox ve Edge) inmişti. Exchange Server 2019 da sadece Mailbox ve Edge rolleri bulunmaktadır. Edge rolü diğer hiçbir rol ile aynı anda kurulamadığı için siz Mailbox rolünü seçtiğinizde otomatik olarak Edge rolü pasif duruma gelecektir. Mailbox’ı seçip Next’e basınız. Gerekli yazılımları yüklediğimiz için “Automatically install Windows Server roles and features that are required to install Exchange Server” kısmını işaretlemizin gereği yoktur.

Exchange Server 2019 Kurulum

Kurulacak dosya yolu seçip Next’e basınız. Standart olarak C:\Program Files\Microsoft\Exchange Server\V15 gelmektedir. Önerilen Microsoft Exchange Server yazılımını işletim sisteminden ayrı bir diske, database ve log dosyalarını ayrı ayrı disklere koymanızdır.

Exchange Server 2019 Kurulum işlemleri

Eğer yapınızda hali hazırda bir Exchange Server Kurulu ise aşağıdaki ekranı görmeyeceksiniz. Bu ekran yapınızda hiçbir Exchange mimarisi olmadığı zaman oluşturulan ve Exchange Organizasyonun adının belirtildiği kısımdır. Standart olarak “First Organization” olarak gelen kısımda organizasyon adınızı yazabilirsiniz.

Exchange 2013 ile hayatımıza giren “Malware Protection” Exchange Server 2019’da da bulunmaktadır. Bu kısıma “Yes” dediğinizde aslında “Malware Protection” ı kapatmış oluyorsunuz. “No” dediğinizde ise açık tutuyorsunuz.

Yapımızda daha önce hiçbir Exchange mimarisi olmadığı için aşağıda gördüğünüz iki adet uyarıyı verecektir. Amacı Active Directory şeması içerisinde hiçbir exchagne server 2013 ya da Exchagne server 2016 tespit edilemediği için bu kurulumdan sonra mimariye 2013 ya da 2016 eklenemeyeceğini belirtmektir. Install a basarak kuruluma geçilir.

Kurulum başarılı bir şekilde tamamlanır.

Kurulumdan sonra “Exchange Admin Center” ı açarak Exchange sunucunuzu kullanmaya başlayabilirsiniz.

Hakkında G. KELEŞ

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.