Kuantum Bilgisayarlar

IBM Q System One Kuantum Bilgisayarı

Dünyanın İlk Entegre Kuantum Hesaplama Sistemi

Kuantum Bilgisayar Kullanmaya Hazırmısınız?

Kuantum Bilgisayar nedir? Kuantum Bilgisayarlar başlıklı yazımızda konu ile ilgili detaylı bilgi vermiştik (tıklayınız). Bugün sizlere IBM Q System One Kuantum Bilgisayarından bahsedecegiz.

IBM Q, kuantum hesaplamalarını daha güvenilir ve kararlı hale getirmek için kuantum bilimi, sistem mühendisliği ve endüstriyel tasarım kullanmaktadır.

IBM, evrensel kuantum bilgisayarların, ilk kez araştırma laboratuvarı dışında çalışmasını sağlıyor.

Kuantum bilgisayarlar, kuantum mekaniğinin yasalarına dayanan radikal olarak farklı bir bilgisayar türüdür. IBM Q, finansal hizmetler, eczacılık ve yapay zeka gibi alanlarda klasik bilgisayarların erişemeyeceği bazı sorunları çözme potansiyeli olan kuantum bilgisayarlar üretmektedir. Günümüzde insanlar, araştırma yapmak ve yeni sorunları keşfetmek için bulut aracılığıyla gerçek kuantum bilgisayarlara erişebilirler.

Günümüzün kuantum bilgisayarları kuantum hesaplamaları yapmak için Kubitleri (qubits) çalıştırmak için birlikte çalışan binlerce parçayı içermektedir. Kubitler (Qubits) kendisi inanılmaz derecede güçlü ama aynı zamanda hassas. Kısmen elektromanyetik ortam, titreşimler ve sıcaklık dalgalanmalarından ötürü, tipik olarak 100 mikrosaniye (son teknoloji süper iletkenler için) içinde, özel kuantum özelliklerini hızla kaybederler.

Kuantum bilgisayarları daha güvenilir ve istikrarlı hale getirmek için IBM Q, ticari kullanım için dünyanın ilk entegre kuantum hesaplama sistemini tasarladı ve kurdu: IBM Q System One.

IBM Q System One, evrensel yaklaşık süper iletken kuantum bilgisayarların, ilk kez araştırma laboratuvarının sınırları dışında çalışmasını sağlar.

“İyi tasarım iyi bir iştir”

Sistemin tasarımı büyüleyici bir estetik ile karmaşıklığı netleştirir.

IBM Q System One’ın dikkat çekici tasarımı, kuantum sisteminin hassas ve hassas işlemlerini gerçekleştirmesine olanak sağlaması bakımından işlevseldir.

IBM Q System One‘ı tasarlamak için IBM, İngiltere’deki endüstriyel ve iç tasarım stüdyoları Harita Proje Ofisi ve Evrensel Tasarım Stüdyosu ve Goppion gibi IBM Research bilim adamları ve sistem mühendisleriyle birlikte çalışmak üzere dünya standartlarında bir endüstri tasarımcısı, mimar ve üretici ekibi kurdu.

Tasarımları, 9 metre yüksekliğinde, 9 metre genişliğinde, yarım inç kalınlığında borosilikat cam bir kılıfı ve sızdırmaz, hava geçirmez bir muhafaza oluşturur. Cam kapısı zahmetsizce açılıyor, arıza süresini en aza indirirken sistemin bakım ve yükseltme sürecini basitleştiriyor – IBM Q System One’ı güvenilir ticari kullanım için benzersiz şekilde uygun hale getiriyor.

Sonuç olarak IBM Q System One, kuantum hesaplamaya sistem yaklaşımı getiriyor.

IBM Q System One, aşağıdakiler dahil olmak üzere mevcut en gelişmiş bulut tabanlı kuantum hesaplama programı olarak hizmet vermek için birlikte çalışan bir dizi özel bileşenden oluşur:

1. Quantum donanımı, tekrarlanabilir ve öngörülebilir yüksek kaliteli quit’leri vermek için kararlı ve otomatik kalibre olacak şekilde tasarlanmıştır.

2. Sürekli soğuk ve yalıtılmış kuantum ortamı sağlayan kriyojenik mühendislik.

3. Kompakt formdaki yüksek hassasiyetli elektronikler, çok sayıda bölmeyi sıkıca kontrol etmek için etkilidir.

4. Sistemin sağlıklı yönetimi ve kullanıcıların kesinti olmadan sistem yükseltmelerini sağlamak için Quantum üretici yazılımı.

5. Güvenli bulut erişimi ve kuantum algoritmalarının hibrit çalıştırılmasını sağlayan klasik hesaplama.

2019’un ikinci yarısında, IBM, IBM’in New York’ta bulunan Thomas J. Watson Araştırma Merkezi’nde bulunan sistemleri içeren IBM’in ticari kuantum hesaplama programını genişletmek için Poughkeepsie, New York’ta bulunan IBM Q Quantum Hesaplama Merkezini açacak.

Bu yeni merkez, kuantum hesaplamayı geliştirmek, işletme ve bilim için pratik uygulamaları keşfetmek amacıyla dünyanın en gelişmiş bulut tabanlı kuantum hesaplama sistemlerinden bazılarına ev sahipliği yapacak ve dünyanın önde gelen Fortune 500 şirketleri, girişimleri, akademik kurumları ve ulusal araştırma laboratuvarları ile çalışan ulusal araştırma laboratuvarları topluluğu olan IBM Q Network üyelerine açık olacak.

Hakkında G. KELEŞ

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.