en iyi telefon sıralaması iphone XR

Telefonunuzu Şarj Ederken Yaptığınız 12 Hata

Pil Ömrünü Nasıl Uzatırsınız. Eğer en sevdiğiniz cihazınızın şarjı iş yüküne yetişemiyor ve çok çabuk bitiyorsa, daha uzun süre dayanması için yollar aramanız gerekiyor. İnsanlar pil ömrünü uzatacağına inandıkları için çılgınca şeyler yapıyorlar. Meselâ telefonlarını dondurucuya atanlar dahi var! Bu konuya geleceğiz. Ayrıca insanların telefonlarını şarj ederken yaptıkları hataları ve telefonunuzun pil ömrünü uzatmak için yapmanız gerekenleri göstereceğiz.

 1. Yeni alınan telefonu dolana kadar şarjda bırakmak.
 2. Telefonu şarjdayken kullanmamak.
 3. Farklı marka şarj aletleri bataryanızın ömrünü azaltır.
 4. Telefonu kapatmanın bataryaya zarar vereceği düşüncesi.
 5. Bataryanızı “eğitmeye” çalışmak.
 6. Telefonu gece şarjda bırakmak bataryaya zarar verir.
 7. Daha uzun ömürlü olması için bataryayı dondurucuya koymak.
 8. Görev yöneticileri pil ömrünü uzatır.
 9. Şarj cihazını prizde bırakmaya korkmak.
 10. Dizüstü bilgisayarı sürekli şarjda bırakmak zararlıdır.
 11. İnternetin, bataryanızı çabuk tükettiğine inanmak
 12. Pil ömrünü uzatmak için Bluetooth, GPS ve Wi-Fi’ı kapatmak.

Yeni bir telefon aldığınızda içiniz rahat şekilde kutusundan çıkarın ve kullanmaya başlayın.

Telefonunuzu şarj olurken kullanıp kullanmamanız, şarj olmasını etkilemez.

Eğer şarj aleti yeterince iyi çalışıyorsa, cihazınıza zarar vermeyecektir. Yani eğer telefonunuzu acil bir nedenle şarj etmeniz gerekiyorsa ya da orijinal şarj aletiniz artık çalışmıyorsa, cihazınızla uyumlu ucuz bir şarj aleti alabilirsiniz.

Telefonunuzu sadece belirli zamanlarda kapatırsanız, kötü bir şey olmayacaktır. Hatta bazı cihazlar yeniden başlatıldıklarında daha verimli çalışırlar.

Telefonunuzu özgürce şarj edebilirsiniz. Hatta %90’ken bile. Telefonunuzu sık şarj etmek bataryaya zarar vermez.

Eğer bataryanızın ömrünü artırmak istiyorsanız, %40-80 arasında şarj edin. İster inanın, ister inanmayın ama bu, bataryaların ömrünü uzatmaya en çok yardımcı olan yöntem.

Ama telefonunuzu dondurmak, onu öldürmekten başka bir işe yaramaz. Lityum iyon bataryalar, sıcağa ve soğuğa kötü tepki gösterirler.

Telefonunuzun dahili sistemi zaten cihazın performansını en iyi düzeyde tutmak için gereken her şeyi yapıyor. Başka bir görev yöneticisi yüklediğiniz zaman, telefonunuzun performansını düşürmesi daha muhtemeldir.

Şarj aletini prizde bırakmak tamamen güvenlidir. Şu durumlar istisnadır: Kusurlu şarj aleti, evde evcil hayvan beslenmesi, binada topraklama olmayışı.

Uzmanlar, dizüstü bilgisayarınızın şarjını ayda bir kereden fazla sıfırlamamanızı öneriyor.

Sadece internette dolaşırsanız ya da makale okursanız, bu bataryanızın ömrünü müzik dinlemekten daha fazla tükenmeyecektir.

Wi-Fi, akıllı telefonunuzun hücresel veri kullanımından daha az enerji tüketir -Akıllı telefonunuzu, tabletinizi ya da dizüstü bilgisayarınızı doğrudan güneş ışığında ya da sıcak arabada bırakmaktan kaçınmalısınız. Ve bu cihazlarınızı kumsal ve sauna gibi sıcak yerlere kesinlikle götürmemelisiniz!

Bataryalar depolandıklarında, zaman içinde şarjlarını kaybederler. Ve sıfıra indiği anda, piliniz istikrarsız hale gelmemek için kendini otomatik olarak öldürür.

Pil ömrünü uzatmak için ipuçları:

Bataryanızı serin tutun.

Bataryanızı şarj edip depolayın.


Hakkında G. KELEŞ

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.