youtube nedir

YouTube Trendler Sekmesi

YouTube her ne kadar bir video izleme platformu olarak görünse de birçok özelliği ile insanların farklı amaçlarla kullanım görmesini sağlayan önemli nitelikleri de taşıyor. Bunlardan biri olan “Trendler Sekmesi” siteye giriş yapan kullanıcıların YouTube ve dünya üzerinden global kapsamda nelerin olup bittiğini ortaya çıkaran ekleri göstermektedir. Bu tür video içerikleri bir sanatçıya ait müzik, bir aktörün filmi veya dizi fragmanı gibi birçok farklı durum üzerinden de tahmin edilebilir. Bazı durumlarda ise bu videolar viral içerik aksamı ile oluşturulmuş şaşırtıcı ve sıra dışı videolardan oluşabilmektedir. Trendler sekmesinin asıl amacı, birçok izleyici kitlesine yönelik beğenebilecekler birbirinden farklı videoların bir araya getirilerek gösterilmesidir.

Bir Videonun Trendler Sekmesinde Yer Alması için Neler Gerekli?

Trendler sekmesinde yer alan videolar, gün içerisinde yayına alınan milyonlarca videodan sadece bir kaçını gösteren sistemdir. Aşağıda maddeler halinde sıraladığımız özellikleri kapsayan video türlerini göstermeyi amaçlar.

  • Videonun geniş kitleye hitap eden bir yanının olması,
  • Tamamen doğru ve yanıltıcı olmayan bilgilerle, tıklama tuzağının olmadığı (ClickBait) ve tamamen sansasyonel özellikler içermeyen videoların olması,
  • Dünya üzerinde ve YouTube sistemi dahilinde tüm yaşananları içeren kapsamlı videoların olması,
  • Tercih sırasına göre ilk olarak şaşırtıcı ve yeni bir düzeyde olan videoların olması gerekmektedir.

Videonun Trendler Sekmesinde Yer Alabilmesi için Nelerin Dikkate Alınması Gerekir?

Trendler sekmesinde videonuzun yer alması için birtakım dikkat edilecek durumlar göz önünde bulundurularak işlenmelidir. Birçok YouTuber veya normal kanal sahibi hemen aşağıda maddeler halinde yer alan bilgileri dikkate almadan hareket ettiği için “Neden trendlerde yer almıyorum” sorusuna takılı kalmaktadırlar. Buna yönelik hemen altta sunduğumuz bilgileri yerine getirmeniz ile birlikte trend videolar sekmesinde yer alabilir, çok sayıda yerli ve yabancı izleyici kitlesine de ulaşabilirsiniz.

  • Videonun izlenme sayısı bu konu için oldukça önem taşıyor.
  • Ek olarak izlenme sayısına yönelik artış hızı da bu kapsamda göz önünde bulundurulmakta.
  • YouTube dışında yer alan kaynaklarda dahil olmak üzere izlenme durumlarının nerede gerçekleştirildiği göz önünde bulundurulmakta.
  • Son olarak videonun yükleme tarihinin ne kadar eski veya yeni olduğu da dikkate alınarak işlenmektedir.

Sizlerde yorumlara tıklayarak, yorumlarınız ile katkıda bulunabilirsiniz. Ayrıca yazımızı paylaşarak bizlere destek olabilirsiniz.

Hakkında G. KELEŞ

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.