instagram

Instagram çevrimiçi alışveriş özelliği nedir?

Instagram kullanıcıları uygulama üzerinden alışveriş yaparken ödemeyi de uygulamadan yapabilecek.

Instagram mobil uygulamalarında ödeme yapma özelliğini tanıtımı ile aynı zamanda bir alışveriş uygulaması olma yolunda bir adım daha attı. Yeni özellik ile birlikte kullanıcılar ödeme bilgilerini Instagram’da depolayabilecek ve çok daha hızlı bir şekilde alışveriş yapabilecekler. Tüm bu işlemler karşılığında Instagram, satıcı firmalardan bir miktar satış ücreti alacak.

Türkiye’de ne zaman kullanılacak?

Şimdilik sadece ABD’de kullanılabilen özellik ilk olarak 20 kadar şirket tarafından kullanılmaya başlayacak. Bunlar arasında Nike, Adidas, Dior, H&M, MAC Cosmetics, Michael Kors, Oscar de la Renta, Prada, Uniqlo, Warby Parker ve Zara gibi ünlü markalar bulunuyor. Yakın zamanda ülkemizde de kullanılacak.

Uygulama içinden satın alınabilecek ürünlerin altında artık büyük, mavi bir “Instagram’da Ödeme Yap” butonu bulunuyor. Bu butona bastığınızda e-posta adresiniz isteniyor. Daha sonra teslimat bilgilerinizi ve ödeme yönteminizi girmeniz gerekiyor. Son olarak alışverişin detaylarını kontrol edip siparişi verebiliyorsunuz. Kısacası internetten alışverişte alışkın olduğunuz işlem basamakları.

“Alışveriş şirketin geleceğini temsil ediyor”

Daha önce Instagram üzerinden ödeme yapmak için, açılan bir pencereden satıcının sitesine gitmek ve ödemeyi oradan tamamlamak gerekiyordu. Bu durum, bazı kullanıcıların sorunlar yaşamasına ve satın alma işlemini tamamlamadan çıkmasına sebep oluyordu. Instagram, kullanıcılara uygulama içinde ödeme yapma imkanı sağlayarak daha fazla alışveriş yapılmasını sağlayabileceğini düşünüyor. Böylelikle Instagram, Facebook için bir ticaret merkezine dönüşecek. Facebook da yakın zamanda, alışveriş ve ödemelerin şirketin geleceğini temsil ettiğini belirtmişti.

Ödeme bilgileri sadece Instagram üzerinde kullanılabilecek ancak Facebook’un ileride bu bilgileri diğer Facebook ürünlerinde de kullanmanıza izin vermesi olası bir ihtimal. Şirket aynı zamanda WhatsApp için de blok zinciri tabanlı ayrı bir ödeme yöntemi geliştiriyor. Ama şimdilik Instagram’da kaydedilen bilgiler üçüncü partilerle paylaşılmayacak.


Instagram, alışverişin dev bir iş imkanını temsil ettiğine inanıyor. Bu kadar kullanıcının olduğu bir ortamda, hatırı sayılır bir e-ticaret işlemi dönerken bu pastanın dışında kalmaktansa içinde olup başrol oynamak daha karlı olacaktır. Geçtiğimiz yıl da şirketin ayrı bir alışveriş uygulaması geliştirdiği haberleri çıkmıştı. Şirket aynı zamanda Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ayda 130 milyon kişinin uygulamadaki alışveriş gönderilerine tıkladığını söylüyor. Bu sayı bile e-ticaret hacmi konusunda sizlere bir fikir verebilir.

Yeni özellikler çok yakın

Ödeme özelliğiyle ilgili yayımlanan bir blog gönderisinde, “Uygulamadan ödeme yapma, uzun vadeli alışveriş yatırımlarımızın sadece bir parçası, bu yıl içinde Instagram’da alışverişi daha keyifli hale getirecek daha fazla yöntem açıklayacağımız için heyecanlıyız.” ifadeleri kullanıldı.

Sizlerde yorumlara tıklayarak, yorumlarınız ile katkıda bulunabilirsiniz. Ayrıca yazımızı paylaşarak bizlere destek olabilirsiniz.

Kaynak: The Verge

Hakkında G. KELEŞ

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.