Sanal Pos Nedir? Sanal Pos Ne İşe Yarar?

Sanal pos; nedir? ne işe yarar? işleyişi nasıl? avantajları neler?güvenli mi? gibi soruların cevaplarını arayacağız.

-Sanal Pos Nedir?

Mağaza alışverişlerinde kredi kartı ile ödeme yaparken kullandığımız POS (point of sale/ödeme noktası) cihazlarının internet üzerinden kullanılanlarına POS-VPOS (virtual point of sale) ya da sanal pos denilir. Sanal POS’un mantığı mağazada nasıl ki kredi kartınızı cihaza okuttuğunuzda ödeme işlemi gerçekleşiyorsa internet üzerinden girilen bilgilerin alıcının banka ve kredi kuruluşunda olan hesabından aldığı ürün ve hizmetin bedeli olan paranın satıcının banka hesabına geçirilmesine dayanır.

-Sanal Pos Nasıl Çalışır? İşleyişi Nasıl?

Sanal pos işleyişi, oldukça kolaydır. Aynen gerçek mağazada alışveriş yapmış gibi kredi kartı bilgilerinizi giriyorsunuz. Girmiş olduğunuz kart bilgileri sayesinde ayrıca 3D secure sistemi ile de ekstra koruma sağlanarak anında işleminiz gerçekleşmiş oluyor. İşlemin ardından ödemiş olduğunuz tutar, alıcının kayıtlı banka hesabına otomatik olarak düşüyor. Böylece sanal pos hizmeti, pos cihazları ile aynı işlevi gerçekleştirmiş oluyor.

Güvenli Mi?

En önemli sorulardan biri. Sanal Pos Güvenli mi?

E-ticaret sitelerine sanal POS entegresi yapılabilmesi için bankaların zorunlu tuttuğu belli başlı güvenlik önlemleri vardır. Bunların denetimi olmadan bankalar sanal POS kullanımına izin vermez.Kullanıcılar için bilgisayarlarındaki güvenlik yazılımlarını güncel tutmaları ve alışveriş yapılan web sitesinde SSL sertifikası olup olmadığını kontrol etmeleri güvenlik açısından dikkat etmeleri gereken noktalardır.SSL sertifikası, e-ticaret sitesinden alışveriş yapacak müşterilerin kişisel ve kredi kartı bilgilerinin transfer sırasında kötü niyetli kişilerin eline geçmemesi için bilgilerin iletimi sırasında kullanılan, güçlü bir şifreleme sistemidir.Sanal POS dolandırıcılığının büyük oranda önüne geçer.E-ticaret siteleri için ekstra güvenli olan 3D Secure sistemi de banka hesabınıza bağlı GSM numaranız üzerinden çalışan bir sisteme sahiptir. Bu sistem sayesinde işlem onayı tarafınızdan verildiği için daha güvenli kabul edilir.

Sanal POS’un Avantajları Nedir ?

  • İnternet üzerinden yapılan satışlar için bilinen en etkili yöntemdir.
  • Firmanın yerel bir pazardan daha geniş pazarlara, hatta yurtdışına açılmasına olanak sağlar. Firma imajını ve rekabet gücünü olumlu yönde etkiler.
  • Geleneksel satış sürecinden çok daha kısa sürelerde alışveriş olanağı tanır. Zamandan yapılan bu tasarruf, müşteri memnuniyeti ve bağımlılığını arttırır.
  • Sanal POS’ la yapılan alışverişlerde güvenlik son derece yüksektir.

Sizlerde yorumlara tıklayarak, yorumlarınız ile katkıda bulunabilirsiniz. Ayrıca yazımızı paylaşarak bizlere destek olabilirsiniz.

Hakkında G. KELEŞ

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.