Fraud Nedir anlamı

Fraud Nedir? Anti-Fraud Sistemleri Ne İşe Yarar?

Herkese merhaba, bu yazımda Fraud; nedir? ne değildir? korunma yolları nelerdir? gibi sorulara yanıt bulacağız.

E-ticarette güvenli alışveriş konusu hem kullanıcı hem de üye iş yerleri için kritik bir konudur. Konuyu kritik yapan ise “fraud”, yani sahte veya çalıntı kredi kartlarının kullanılarak veya kredi kartı bilgilerinin kopyalanması suretiyle yapılan dolandırıcılık endişesidir. Birçok e-ticaret sitesinin karşılaştığı ya da karşılaşma ihtimalinin olduğu fraud, işletmeleri hem mağdur edilen kişiye ödeme yapmak zorunda bırakabiliyor hem de itibar kaybı yaşatıyor. Özellikle e-ticaretin henüz emekleme döneminde olduğu yıllarda sıklıkla karşılaşılan fraud, neyse ki günümüzde fraud kontrol ile başa çıkması çok da zor olmayan bir konu haline geldi.

Fraud

Sahtecilik kontrolü yani fraud kontrol ile işletmeler, yapılan bir online siparişi bazı yöntemlerle değerlendirerek önleyici işlem yapabiliyorlar. Örneğin, e-ticaret sitelerine hızlı ve güvenli alternatif Sanal Pos sağlayan ödeme platformları için fraud kontrol en önemli konuların başında geliyor.

Fraud Nedir anlamı

Fraud’a Karşı Korunmak Temel Kurallar

  • Kartların arka yüzünde bulunan güvenlik kodu (CVV/CVC29) kartın kopyalanması durumunda dahi elde edilemeyecek bir bilgidir. Bu kodun sorgulanması temel fraud kontrol yöntemlerinden biridir.
  • Fraud kontrol sayesinde bir kez sahtecilik yapılan kartın ve sahtecilik yapan kişinin ikinci bir kez bunu yapma şansı neredeyse yoktur. Çünkü sistem tarafından tanımlanan kart ve kişi aynı site üzerinden ikinci kez işlem yapamayacağı gibi bu bilgiler diğer e-ticaret siteleri arasında paylaşıldığı için başka bir sanal mağazada da işlem yapamayacaktır.
  • Malın ya da hizmetin teslimi esnasında teslim alan kişinin kimlik kartı ibrazının istenmesi ve kişi bilgilerinin nüfus cüzdanının seri numarası ile birlikte kaydedilmesi fraud kontrol için önemli bir husustur.
  • Siparişlerin geçerli bir IP üzerinden yapıldığının kontrol edilmesi, domain adresinin tespit edilmesi, belirlenemeyen durumlarda bankadan detaylı bilgi talep edilmesi fraud kontrol sisteminin anahtar noktalarından biridir.
  • Gerekiyorsa müşteri kotası belirlenebilir.
  • Kart bilgilerinin; kart numarası ve son kullanma tarihinin 2 defadan fazla yanlış girilmesi halinde karta bloke konulması önemlidir.
  • Bedava e-mail veren servislerin e-mail`lerini kullananlara dikkat edilmelidir.

Sizlerde yorumlara tıklayarak, yorumlarınız ile katkıda bulunabilirsiniz. Ayrıca yazımızı paylaşarak bizlere destek olabilirsiniz.

Fraud Nedir

Hakkında G. KELEŞ

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.