A New Kind of Airplane Wing

Yeni Bir Uçak Kanadı

MIT ve NASA mühendisleri, aynı küçük parçalardan toplanmış yeni bir uçak kanadı tanıtımı yaptı.

MIT ve NASA mühendisleri tarafından oluşturulan ve test edilen bu yeni uçak kanadı, ileride daha hafif ve enerji verimli uçak tasarımlarınını temelini oluşturabilir.

A New Kind of Airplane Wing

Araştırmacılar, yüzlerce küçük parçadan oluşan kanatların, uçağın uçuşunu kontrol etmek için şeklini değiştirebileceğini, uçak üretiminde, uçuşunda ve bakım verimliliğinde önemli bir artış sağlayabileceğini belirtti.

Kanat montajı, yapım aşamasında, yüzlerce aynı alt birimlerden toplanmış olarak görülüyor. Kanat bir NASA rüzgar tünelinde test edildi.

A New Kind of Airplane Wing

Sonuç, araştırmacıların metal veya kompozit malzemeden yapılmış olsun olmasın, konvansiyonel tasarımlara göre çok daha hafif ve dolayısıyla enerji açısından daha verimli bir kanat olduğunu söylüyor. Binlerce minik kibrit çöpü benzeri dikme üçgeninden oluşan yapı çoğunlukla boş alandan oluştuğundan, kauçuk benzeri bir polimerin yapısal sertliğini ve aerojelin aşırı hafifliğini ve düşük yoğunluğunu birleştiren mekanik bir “meta malzeme” oluşturur.

Kanat yapımına yönelik yeni yaklaşım, gelecekteki uçakların tasarımında ve üretiminde daha fazla esneklik sağlayabilir. Yeni kanat tasarımı bir NASA rüzgar tünelinde test edildi.

Yeni kanat tasarımı hakkında Kaliforniya’daki NASA Ames’te araştırma mühendisi Nicholas Cramer, MIT mezunu Kenneth Cheung, MIT’in Bitler ve Atomlar Merkezi’nde yüksek lisans öğrencisi olan Benjamin Jenett tarafından ortaklaşa yazılan makale yayınlandı.

Jenett, bir uçuşun her bir aşaması için – kalkış ve iniş, seyir, manevra vb. – her birinin kendine ait, farklı optimum kanat parametreleri kümesi bulunduğunu, bu nedenle geleneksel bir kanat mutlaka herhangi biri için optimize edilmemiş bir uzlaşma olduğunu açıklar ve dolayısıyla verimi feda eder. Sürekli olarak deforme olabilen bir kanat, her aşama için en iyi konfigürasyonun daha iyi bir yaklaşımını sağlayabilir.

Kanatları deforme etmek için gerekli kuvvetleri üretmek için motorları ve kabloları dahil etmek mümkün olsa da, ekip bunu bir adım daha ileri götürdü ve aerodinamik yükleme koşullarındaki değişikliklere otomatik olarak şeklini değiştirerek cevap veren bir sistem tasarladı. Bir çeşit kendinden ayarlamalı, pasif kanat yeniden yapılandırma işlemi.

Test amacıyla, bu ilk kanat elle monte edildi, ancak gelecekteki versiyonlar özel minyatür robotlar tarafından monte edilebilir.

A New Kind of Airplane Wing

Makalenin baş yazarı Cramer, şöyle dedi:

“Şekli farklı saldırı açılarındaki yüklerle eşleştirerek verimlilik elde edebiliyoruz. Aktif olarak yapacağınız aynı davranışı üretebiliyoruz ancak pasif olarak yaptık. ”

Sizlerde yorumlara tıklayarak, yorumlarınız ile katkıda bulunabilirsiniz. Ayrıca yazımızı paylaşarak bizlere destek olabilirsiniz.

Kaynak: MIT

Hakkında G. KELEŞ

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.