Adınızı Mars’a göndermek ister misiniz?

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) 2020’deki Mars görevi için başlattığı proje sosyal medyada büyük ilgi çekti. NASA, adını Mars gezegenine göndermek isteyenlere tarihi bir fırsat sunuyor. ‘İsmini Mars’a Gönder’ projesine katılımda bulunan ülkeler arasında Türkiye ilk sıralarda yer aldı. 2020 yılında Mars yolculuğuna çıkacak uzay aracında bulunan çiplere isimlerinizi kaydedip Mars’a gönderiyor.

Gelecek yıl Mars’a gönderilecek “Mars 2020” uzay aracı, beraberinde binlerce kişinin ismini de taşıyacak. Siz de isminizi Mars‘a göndermek istiyorsanız, NASA‘ya talebinizi iletmeniz yeterli.

İsmini Mars’a Gönder’ projesine nasıl katılacağım?

NASA’nın sitesine giren kullanıcılar, projenin yer aldığı sayfada ad ve soyadlarını yazdıktan sonra temsili bir ‘biniş kartı’na ulaşıyor. Aşağıdaki linke tıklayarak sizde kaydınızı yaptırabilirsiniz.

https://mars.nasa.gov/participate/send-your-name/mars2020 linke tıkladığınızda Ad Soyad Ülke bilgilerini ve eposta adresinizi girdikten sonra “Send My name to Mars” butonuna tıklamanız yeterlidir. Sonrasında size ait ” Boarding Pass” hazır.Boarding Pass:Mars 2020” resmini bilgisayar/tablet veya telefonunuza indirebilirsiniz.

send my name to mars bilisimonline

https://mars.nasa.gov/participate/send-your-name/mars2020/find adresine tıklayarak ad soyad ve ülke bilgilerini girerek size ait ” Boarding Pass” tekrar görebilirsiniz.

Ayrıca https://mars.nasa.gov/participate/send-your-name/frequent linkine tıklayarak açılan sayfada kayıtta girdiğiniz Soyad ve e-posta bilginizi girdikten sonrada görebilirsiniz.

Send Your Name to Mars Projesine en çok Hangi ülkeler Katıldı?

Projeye en çok katılım olan ülkeler arasında;

  1. Türkiye
  2. Amerika Birleşik Devletleri
  3. Hindistan

Marsa en çok ismini gönderen ülkeler arasında 1. sıradayız. Tüm listeyi katılan kişi sayısını aşagıdaki linkten görebilirsiniz.

https://mars.nasa.gov/participate/send-your-name/mars2020/map/world

Proje sosyal medyada büyük ilgi çekerken, 23 Mayıs itibariyle 1 milyon 700 bini aşkın kişi adını Mars’a göndermek için projeye katıldı.

Haziran 2020’de fırlatılacak olan Rover uzay aracının Şubat 2021’de Jezero kraterine inmesi planlanıyor.

Kısacası Marsa gidiyoruz ama şimdilik sadece ismimiz.

Bilisimonline.net olarak bizde projeye katılarak Marsa ilk ismini gönderen web sitesi olarak tarihe geçtik. Tıklayınız.

Hakkında G. KELEŞ

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.