MARSHA Mars Habitat

AI SpaceFactory tarafından yapılan MARSHA Mars Habitat önerisi, 54.6 milyon kilometre uzaklıktaki yabancı bir çevre için, inşaat ve malzemelerin tamamen yeniden ele alınması gerektiğini ortaya koyuyor.

Dünyadaki mimari, yaşamımız için kritik bir rol oynar. Mars’ta bu rol daha büyük bir önem kazanıyor çünkü mimariler bizi hayatta tutan en önemli şeylerden biridir. Yaşam boyunca yeme, barınma ve güvenlik hayatın başlıca ihtiyaçları olmuştur.

Uzay mimarisinde, her tasarım kararı bir görevin başarısı için son derece önemlidir. Yapılar dayanıklı olmalı ve iç düzenler görev talepleri doğrultusunda çalışmalıdır. Ancak devam eden sosyal ve zihinsel sağlık da kritik bir görev olduğu için uzay yaşam alanlarının bir insanlık unsuru sunması gerekiyor. Sonuç olarak yabancı ancak tanıdık bir güzelliğe sahip güvenilir ve hatırlatan bir yaşam alanıdır.

Mars’ta keşif ve yerleşim, Mars’ta bulunan malzemelere bağlı olacaktır. Bu yerinde kaynak kullanımı (ISRU) olarak bilinen bir teknoloji ile sağlanır. ISRU, roket denkleminin sınırlarını çevreler – her 10 kiloluk roket için 90 kilo ateşleyiciye ihtiyaç vardır. ISRU’suz, Dünya’dan malzeme ithal etmenin maliyeti projeyi imkansız kılıyor.

İkincisi, habitatlar, insanlar gelmeden önce yaşam destek sistemleri ile tamamlanmalıdır. NASA, ilk evlerimizi Mars’ta inşa etmek için robotik matbaa malzemeleri ve bunun için gerekli makineleri göndermeyi planlıyor.

MARSHA, alçakta yatan kubbeler veya gömülü yapılar ile karakterize edilen önceki Marslı tasarımlarından radikal bir ayrılığa işaret ediyor. Yeryüzündeki yapıların öncelikle yerçekimi ve rüzgar için tasarlandığı yerlerde, Mars’taki özel koşullar, atmosferik basınç ve yapısal baskıları işlemek için optimize edilmiş bir yapıya işaret eder: En az yer kaplayan dikey bir kap.

MARSHA, 3D baskı işlemi boyunca sabit bir rovere tutturulmuş dikey bir teleskop kolu ile inşa edilmiştir. Bu yenilikler, Mars misyonunun taleplerine göre ayarlanmış dikey odaklı, insan merkezli yaşam alanlarının yaratılmasına odaklanarak “uzay çağı” kubbelerinin geleneksel imajını zorlamaktadır.

MARSHA, yaşanabilir alanları Mars’ta aşırı sıcaklık dalgalanmalarının neden olduğu doğal genleşme ve büzülmeden izole etmek için benzersiz bir çift kabuk sistemi kullanır. Sonuç olarak, iç mekan hafif, havadar, yüksek kitle optimizasyonlu ve insan olmakta özgür: uzak bir dünyada küçük bir Dünya balonu.

Hakkında G. KELEŞ

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.