Eski Kontakt Lensleri Unutun

Bilim adamları sadece gözlerinizi kırparak zoom ve uzaklaştırma yapan bir kontakt lens oluşturdular.

California Üniversitesi San Diego bilim adamları, doğrudan kullanıcının göz hareketlerine yanıt verebilecek bir robotik kontakt lens tasarladılar.

Lensin kasası, voltaj değişmesine bağlı olarak “yakınlaştırıp uzaklaştırması” için, dışbükey veya içbükey hale gelen polimerlerden oluşuyor.

“Bu çalışmada geliştirilen sistem görsel protezlerde, ayarlanabilir gözlüklerde ve gelecekte uzaktan kumandalı robotlarda kullanılma potansiyeline sahip” gelişmiş fonksiyonel malzemeler.

“Mevcut çalışmada, hareketleri ve biyomimetik yumuşak lensin odak uzaklığının değişimini kontrol etmek için göz hareketlerinin ürettiği elektrookülografik sinyalleri kullanmak için yeni bir insan-makine arayüzü geliştirildi.
Yumuşak merceğin hareketi ve deformasyonu, dielektrik elastomer filmlerin farklı alanlarının harekete geçirilmesiyle elde edilir, bu da insanın ve çoğu memelilerin gözlerinin çalışma mekanizmalarını taklit eder. Bu çalışmada geliştirilen sistem görsel protezlerde, ayarlanabilir gözlüklerde ve gelecekte uzaktan kumandalı robotlarda kullanılma potansiyeline sahip. ”

Hakkında G. KELEŞ

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.