İnsansı Robot-Yamaha Motobot

Yarış Motosiklet Kullanabilen İnsansı Robot-Yamaha Motobot

İnsansı robot, yüksek performanslı bir yarış motosikleti sürebilir mi?

Yamaha

Saatte 300 km hızla giden yüksek performanslı bir motosiklete binmek, deneyim ister.

Böyle bir motosiklet sürmek için bir robota güvenir misiniz?

Japon motor sporları şirketi Yamaha şirketi, yüksek performanslı bir motosiklette yarış pistinde bağımsız olarak dolaşabilecek bir insansı robot olan MOTOBOT ile bunu gerçekleştirdi.

İnsansı Robot-Yamaha Motobot

Yamaha özerk bir motosiklet yapmak istemediğinden MOTOBOT, çoğu otonom sürüş teknolojisinden farklıdır. Aksine, değiştirilmemiş bir motosikleti çalıştırabilecek özerk bir insansı kurmaya odaklandılar.

İnsansı Robot-Yamaha Motobot

MOTOBOT, bir insan binicinin bir motosikleti nasıl çalıştıracağını ve araç hızını, motor devrini, makinenin tutumunu vb. Özerk olarak çalıştığını belirleyen verilere yanıt olarak altı aktüatörü (direksiyon, gaz, ön fren, arka fren, debriyaj ve vites pedalı) kontrol ediyor.

İnsansı Robot-Yamaha Motobot

Yamaha, ileriye doğru hareket ederek MOTOBOT’un performansını optimize etmek için kendi kararlarını özerk bir şekilde hesaplamasını sağlamak için makine öğrenmesi ile birlikte yüksek hassasiyetli GPS gibi makine konum tanıma teknolojisini kullanmak istiyor.

İnsansı Robot-Yamaha Motobot

MOTOBOT, başarılı bir şekilde makine öğrenmesi ile donatıldığında, başarı ve hatalarından ders alarak tur süresini en iyi hale getirebilecek.

İnsansı Robot-Yamaha Motobot

Yeni bir deneyde Yamaha, kim daha iyi bir tur zamanı elde edebileceğini görmek için MOTOBOT’u şampiyon motosiklet sürücüsü Valentino Rossi’ye karşı yarışa soktu. Maalesef MOTOBOT için Rossi kolayca tur zamanını yendi; Bununla birlikte, gelecekte teknolojinin daha da iyileştirildiği durumlarda, MOTOBOT’un şampiyonu toz içinde bırakması çok olası.

Ayrıca, gelecekte Yamaha, MOTOBOT teknolojisini kar motosikletleri ve jet ski dahil olmak üzere çeşitli diğer yüksek performanslı araçlara aktarmak istiyor.

Hakkında G. KELEŞ

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.