AĞ NEDİR

Port Nedir?

İngilizce kelime anlamı liman olan port ; giriş, soket veya bağlantı noktası anlamında kullanılan bir bilgisayar terimidir. Fiziksel port ve sanal port (fiziksel olmayan) olarak ikiye ayrılır.

Fiziksel port ile kastedilen bilgisayar bileşenlerinde bulunan ve fiziksel bağlantıda kullanılan bir donanım yuvasıdır. Bu tür portlar üzerinden bağlanmış herhangi bir makinaya veri gönderilebilir ve bu makinanın işleyişi kontrol edilebilir. Bir bilgisayarda bulunan yaygın fiziksel portlara  AT Port, Firewire Port (IEEE-1394), Serial port, USB port, LAN veya Ağ Portu (RJ-45) vb. örnek verilebilir.

Sanal port bilgisayar kullanırken ağ ve internet üzerinde veya bir yazılım vasıtasıyla yönlendirilen mantıksal bağlantı noktalarıdır. İnternet ortamında kullanılan port , sanal port diye açıkladığımız terimi ifade etmektedir. Bu soyut bağlantı noktarını adresleyebilmek için numaralar verilir. Bazı sunucular sabit port numrası kullanırken bazı sunucular ise farklı port adreslerinden hizmet verir. 1024’e kadar olan portlar özel portlarlardır, 1024’ün üzerinde ki port numaları ise genel kullanıma açıktır. Bu portlara telnet-23, http-80, ftp-21 portları örnek verilebilir.

netstat ile ilgili görsel sonucu"

IP ve Port İlişkisi

Ağ ortamındaki iletişimin ve veri alışverişinin sağlanması için sunucu programları tarafından bilgisayarlara IP adresleri verilir. Bu adresler kullanılarak ulaşılan bilgisayarda hizmet alınmak istenilen sunucu programı için port numaraları kullanılır. Bu nedenle ağ üzerindeki bir sunucu programa bağlanmak istenildiğinde bağlanılmak istenen IP numarasının yanına port numrası da eklenir.

Bilgisayarımızdaki herhangi bir IP adresinin hangi portu kullanarak bağlantı sağladığını görmek için komut istemine (Başlat – Çalıştır – cmd ) “netstat -an” komutu yazılırak bağlantılar gözlemlenir.

netstat -an ile ilgili görsel sonucu"

Protocol: Kullanılan protokol

Local Address: Bize ait IP adresi ve yanında bulunan numara bağlantı için kullanılan port numrasını gösterir.

Foreign Address: Bağlanılan IP adresi ve port numrası gösterilir.

State: Durum bilgisini gösterir. “Listining” dinleme , “Established” aktif durumda olduğunu belirtir.

Hakkında G. KELEŞ

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.