hızlı para kazanma yolları

Sosyal Medya Uzmanlığı Yaparak Para Kazanma

Son yıllarda hızla artan sosyal medya kullanımı ve sosyal medya uzmanlığı yeni bir iş alanı yarattı. Sosyal medya uzmanının; sosyal medyayı çok iyi takip edebilmek, firma müşterileri ile yakın iletişimde kalmak, hedef kitle seçimi yaparak sosyal medya bu hedefe doğru ilerletmek gibi görevleri yerine getirmesi gerekiyor.

para kazanmanın yolları

Sosyal Medya Uzmanı Nasıl Olunur?

Birçok firma talepleri doğrultusunda gerektiğinde web sürecinden de anlayabilen sosyal medya uzmanı arayışına girmektedir. Firmalar; markalarının sosyal ağlarda yönetim ve sayfa kontrolünü sağlayan, aylık raporlama yapabilen, rakip analizleri ile firmayı hedefe yönlendiren ve birçok yarışma ya da kampanya kurgularıyla sosyal mecralarda trendleri takip eden sosyal medya uzmanı istemektedirler. Çoğu firma ayrıca web sitesi kontrolü ve takibi de istemektedir. Tüm bu görevleri imla kurallarına uyan bir Türkçe ile yapmak sosyal medya uzmanının en temel görevi olmalıdır. Türkçe dil haricinde bazı firmalar kendi kullandıkları sosyal medya dilini de isteyebilmektedirler. Bu dillerin başında da elbette dünyada iletişim dili kabul edilen İngilizce gelmektedir.

Sosyal Medya Uzmanı Olmak İçin Ne Gibi Eğitimler Var?

sosyal medya

Ülkemizdeki birçok üniversite, sosyal medyanın aktif kullanımına ve sürekli değişmesine ayak uydurarak sertifika programları ve eğitimlerle sosyal medya uzmanı yetiştirme olanağı sağlamaktadır. Ayrıca akademik eğitim veren kurumlar haricinde de bireysel ve grup halinde bilişim eğitimleri veren özel kurumlar da tercih edilebilir. Online eğitimlerle sosyal medya uzmanlığı için gerekli olan tüm bilgilere sahip olabilir ve kariyerinizi bu yönde seçebilirsiniz.

Sosyal Medya Uzmanı Olarak Aldığınız Ücret Ne Olacak?

hızlı para kazanma yolları

Her firma ve kurum için alınan ücretler değişiklik gösterse de belirli aralıklarda maaş alarak sosyal medya uzmanlığı ile para kazanabilirsiniz. Bir firmaya çalışarak tek bir maaşla çalışabilir ya da küçük işletmelere uzaktan sosyal medya desteği vererek kendi ortamınızda para kazanabilirsiniz. Ülkemizde ortalama sosyal medya uzmanlığı için verilen maaş, kariyerinde sahip olduğu tecrübe ve bilgi birikimine göre 1.000 TL’den başlayarak 3.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir. 3-4 yıldan çok daha fazla bir tecrübeye sahipseniz firmaya göre daha yüksek maaşlar da kazanabilirsiniz. Ufak işletmelerin sosyal medya hesaplarını küçük rakamlarla yöneterek de evinizden ya da ofisinizden bu maaş aralığının ortalarında bir ücrete sahip olabilirsiniz. Ülkemizde bu kariyer planlaması yeni yeni trendler arasında yer alsa da Avrupa ülkelerinde durum çok daha eskiye dayanıyor. Bu nedenle Avrupa’da da maaş ülkemize oranla bir hayli yüksek.

Hakkında G. KELEŞ

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.