Unrecognizable hacker in black hoodie standing with crossed arms over dark blue background with immersive binary interface and HUD. Toned image double exposure

Windows 10 Nasıl Güvenli Hale Getirilir?

windows 10 security ile ilgili görsel sonucu"

Microsoft Windows, Microsoft şirketinin geliştirdiği dünyada en çok kullanılan işletim sistemidir. Kullanıcıya grafik arabirimleri ile bilgisayar kaynaklarını yönetmeyi, yazılımları çalıştırmayı, komut vermeyi sağlar. Birçok kurumda ve kişisel bilgisayarda tercih edilen bir işletim sistemi olduğu için bilgisayar korsanlarının da bu işletim sistemi üzerinde yoğunlaşmasına sebep olmaktadır. Saldırganlara fırsat vermemek için ve bilgisayar güvenliğini sağlayabilmek için önce bilinçli bir kullanıcı olmak ve güvenlik farkındalığını kazanmak çok önemlidir.

windows 10 security ile ilgili görsel sonucu"

Nasıl Korunabiliriz?

 • Güncelleştirmeler güvenliğin sağlanmasında çok önemli bir faktördür. Her sistemde güvenlik açıkları olması muhtemel bir durumdur ve böyle bir durumda zafiyet, yama güncellemeleriyle kapatılmaktadır. Bu sebeple yama güncellemeleri kontrol edilmeli ve zamanında uygulanmalıdır.
 • Her program güvenli değildir. Bazı programlar, yalnızca başka bilgisayarlara zarar vermek amacıyla geliştirilmiştir. Bu nedenle güvenli yazılımları tercih etmek önemlidir.
 • Virüs ve benzeri yazılımların bilgisayarınıza zarar vermesini önlemek için antivirüs yazılımları kullanmanız gerekmektedir. Tehlikeyi anında tespit edebilirler. Sürekli tarama yaparak bilgisayar ve bilgisayardaki veriler için güveli bir ortam oluşur.
 • Bilgisayarda açık bulunan portlar ve portlarda gerçekleşen iletişimin denetlenmesi için güvenlik duvarı kullanılmalıdır. “Denetim Masası> Sistem ve Güvenlik> Windows Defender Güvenlik Duvarı” yolu izlenerek güvenlik duvarına ulaşılabilir. Kenar çubuğundan “Windows Defender Güvenlik Duvarı’nı aç veya kapat” bağlantısını tıklayarak güvenlik duvarını aktif veya pasif hale getirilebilir.
 • Bilinmeyen ve güvenilir olmayan web sitelerinden uzak durulmalıdır. Web sitesi bildirimlerine bilinçsizce tıklamak, her dosyayı indirmek yapılmaması gereken davranışlardır. Popupları engelleyecek uygulamalar kullanılabilir.
 • E-posta kullanımında bilinçli olmak da güvenlik açısından önemli bir durumdur. Şüpheli duran, tanımadığınız kişilerden gelen e-postalar açılmamalı ve e-posta yoluyla güvenli olmayan dosyaları indirilmemelidir.
 • Bilgisayarımıza fiziksel olarak yetkisiz girişleri engellemek için güçlü bir şifre ayarlanması gerekmektedir. Periyodik olarak şifre güncellemelidir.
 • Şifresiz Wi-Fi’lere bağlanmamalıdır. Özellikle hazırlanmış bir tuzak olabilir.
 • Bilgisayara sonradan taktığımız USB bellek ve CD’ler önce taranmalı sonra açılmalıdır.
 • Dizüstü bilgisayarınızda kritik bilgileri tutuyorsanız şifreleme önemlidir. Dizüstü bilgisayarınızı kaybedebileceğiniz durumlar olabilir. Bir siber korsanı dizüstü bilgisayarınızı çalmayı başarsa bile, verilerinizi okuması teorik olarak imkânsız olacaktır. Windows 10 kullanıcılarının çoğu, verilerinizi şifrelemek için BitLocker gibi kolay araçları kullanabilir. BitLocker’a “Denetim Masası> Sistem ve Güvenlik> BitLocker Sürücü Şifrelemesi” yolundan erişebilirsiniz.
 • Sistem geri yükleme seçeneği, herhangi bir sorun olduğunda sistemi önceki tarihe ayarlamanıza olanak sağlar. Varsayılan olarak, “Sistem Geri Yükleme” Windows 10’da devre dışı bırakılmıştır. Windows arama kutusuna “sistem geri yükleme” yazarak bu özelliğe ulaşılabilir.
 • Bilgisayara uzaktan erişimi kapatın. Windows arama kutusuna “Gelişmiş sistem ayarlarını görüntüle- uzak” sekmesinden ayarlamalar yapılmalıdır.
 • Daha fazla gizlilik istenirse konum bilgisi, kamera ve mikrofon erişimi kapatılabilir. Reklam izlemeyi, Tanılama ve geri bildirim, etkinlik geçmişi de gizlilik için etkisizleştirebilir. Cortana kişisel asistanı da kişisel bilgileri saklayıp erişebildiği için nerelere erişebildiği kontrol edilmeli ve kısıtlanmalıdır. Gizlilik Ayarından bu işlemler yapılabilir.
 • Hesap bilgilerinize hangi uygulamanın erişimini kontrol edin. İlgili kontrol Hesap bilgilerinden yapılabilir.
 • Kişilerinize uygulama erişimini kontrol edin. Ayarlar-kişiler yolundan ulaşılabilir.
 • E-postanıza uygulama erişimini kontrol edin. Ayarlardan ulaşılabilir.
 • Arka planda çalışan uygulamaları kontrol edin. Ayarlardan ulaşılabilir.
 • Uygulama ve tarayıcı denetiminden smart screen ve exploit protection özelliklerinin açık olmasına özen gösterilmelidir.

Hakkında G. KELEŞ

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.