instagram

Instagram Onaylı Hesap Nasıl Olunur?

Sosyal medya üzerinden ücretsiz olarak fotoğraf ve video paylaşma olanağı sağlayan Instagram, Ekim 2010 tarihinde kuruldu. 2012 yılında Facebook tarafından 1 milyar dolara alındığı duyurulan Instagram, oldukça popüler hale gelmiştir. İlk önce sadece kullanıcıların çektikleri fotoğraf üzerinde filtre uygulaması yapmalarına olanak sağlayan Instagram şimdi birçok özelliği ile dikkat çekmeyi başarmıştır.

Şuan dünya üzerinde günde yarım milyar insan Instagram üzerinden gönderi paylaşıyor ve bu gönderiler yaklaşık 3 buçuk milyar beğeni alıyor. Instagram, Temmuz ayı itibariyle ilk öce Avustralya’da sunduğu onaylı hesap talebini tüm dünya ile paylaşmaya hazırlanıyor. Instagram onaylı hesap nasıl olunur? İlk önce bunun için yapılması gereken aşamaları bilmek gerekiyor.

Mavi tik ne anlama geliyor?

Instagram üzerinden bazı profillerde mavi tik işareti görüyoruz. Mavi tik işareti olan hesaplar onaylı hesap anlamına geliyor. Herkes tarafından kullanılamayan onaylı hesaba genellikle çok ünlü, insanlar tarafından tanınan kişiler ve markalar sahip oluyor. Mavi tik olan hesaplar başkaları tarafından taklit edilemiyor ve bazı mağduriyetler bu anlamda engellenmiş oluyor. Mesela bir markayı veya tanınmış bir kişiyi takip etmek isteyen kişi, o markaya veya o kişiye ait onlarca hesaptan hangisinin gerçek olduğunu mavi tik sayesinde öğrenebiliyor.

Onaylı hesaba nasıl sahip olunur?

Onaylı hesap,kullanıcıların kendi başvurularından hariç Instagram’ın kriterlere göre de kişilere verilebiliyordu. Yani kullanıcıların bu konu için herhangi bir yere başvuru yapmaları gerekmiyordu. Ancak ilk olarak Avustralya’da başlayan ve daha sonrasında tüm dünya ile paylaşılan özellik sadece profil sayfasından ayarlar kısmına girip başvuru yapılması ile kullanılabiliyor. Bu kısımda başvuru kelimesi önemli bir nokta.

Çünkü bu özellik kullanıcılara ayarlar kısmından sunulacak olsa da sadece başvuru yapılmasını sağlayacak. Yani burada sadece kullanıcıların başvuru yapması gerekiyor. Bu anlamda hesabın onaylı hesap olup olmamasına Instagram karar verecek. Instagram bu anlamda yapılan araştırmalar sonucunda sizin hesabınızın mavi tik olmasını istiyorsa olumlu bir dönüt verecek. Bu sürenin ne kadar olduğu şimdilik bilinmiyor. Ancak başvurunun olumlu ya da olumsuz olduğu mutlaka Instagram tarafından size haber verilecek.

Şu an onaylı hesap alabilir miyim?

Şu an sadece tanınmış kişilerin, markaların onaylanmış hesapları olduğunun belirten Instagram, “Bu aşamada onaylı hesap satın almanız ya da talep etmeniz söz konusu değildir. Hesabınızda, hesabın onaylandığına dair bir simge yoksa insanlara kimliğinizi ispat etmenizin başka yolları da vardır Mesela, Facebook, Twitter gibi sosyal medya hesaplarınız da Instagram profilinizin linkini paylaşabilirsiniz.” açıklamalarında bulundu.

Başvuru Nereden Yapılır?

Hesap onayı özelliği ilk gelecek güncelleme ile birlikte kullanıcılara sunulacak. Tarih net değil fakat ilerleyen günlerde bu özellik ayarlar kısmında yer alacak. Ayarlar kısmından ” onaylı hesap başvuru” seçeneğine tıklayarak kullanıcılar talepte bulunabilecek.

Gerekli Bilgiler

Seçeneğe tıklandıktan sonra karşınıza gelen kısımların doğru olarak doldurulması gerekmektedir. İlk kısımda ad ve soyadın tam olarak yazılması gerekiyor. Başvuru yapacak firmalar için de adın doğru şekilde yazılması gerekiyor. “Dosya Ekle” kısmına gelindiğinde kimlik, pasaport, ehliyet gibi devlet kurumu tarafından verilen belgelerin yüklenmesi gerekiyor. Firmaların ise tescil belgesi, şirket kuruluş belgesi gibi belgeleri yüklemeleri lazım. Belgeler tamamlandıktan sonra “Gönder” seçeneğine tıklanarak işlem bitiyor. Daha sonra Instagram tarafından, “Doğrulanmış simge ile ilgili isteğin gözden geçirildikten sonra dönüş yapılacaktır” şeklinde bir not ekrana geliyor. Eğer olumsuz bir dönüt gelirse hesabın tekrar gözden geçirilmesi gerekiyor.

Sitemize Katkıda bulunmak istermisiniz!
Sizlerde yorumlara tıklayarak, yorumlarınız ile katkıda bulunabilirsiniz. Ayrıca yazımızı paylaşarak bizlere destek olabilirsiniz.

Hakkında G. KELEŞ

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.