pinterest hakkında herşey

Pinterest Nedir? Ne Amaçla Kullanılır?

Pinterest nedir

Benimde sık kullandığım uygulamalardan biri olan Pinterest uygulamasını sizlere anlatacak ve Pinterest hakkında bilgi vereceğim. Akıllı telefonlarda en çok kullanılan uygulamalar Instagram, Twitter ve Facebook gibi sosyal medya uygulamalarıdır. Pinterest uygulaması da hızla kullanıcı sayısı artmaktadır. Peki bu adını sık duyduğumuz Pinterest nedir? Ne amaçla kullanılır?

Pinterest Tarihi

Gelişen teknoloji ile birlikte pek çok sosyal medya uygulaması hayatımızda önemli bir yere sahiptir. Amerika, Avrupa gibi ülkelerde son zamanlarda trend haline gelen ve çok fazla sayıda kullanıcısı olan Pinterest uygulaması Paul Sciarra, Ben Silbermann ve Evan Sharon isimli üç yazılım uzmanı tarafından 2010 yılında Amerika Birleşik Devleti’nde kurulmuştur. Kullanılma sunulduğu ilk zamanlarda panolardan oluşan yapısı, pinleme özelliği ve sınırlı sayıda kategorileri ile kullanıcılarına kısıtlı bir kullanım sağlamaktaydı. Pinterest uygulamasını diğer sosyal medya uygulamalarından ayıran en önemli özellik “ pinleme “ geliştiricileri tarafından zamanla geliştirilmiştir.

pinterest hakkında herşey

Pinterest Nedir?

Uygulama temelinde farklı kategorilerde panolar hazırlayarak bu panolara resim ve video ekleyebiliyorsunuz. Örneğin evde panonuza resim ve küçük yazı notları eklediğinizi düşünün, işte aynı durumu bu uygulamada oluşturduğunuz panoya pinleyerek yapıyorsunuz. İsterseniz bir web bağlantınızı resim veya videolar ile ekleyebilirsiniz. Farklı kategorilerde hazırlanan pinleri panolarınıza ekleyebilir ve kişileri takip edebilirsiniz. Instagram gibi fotoğraf ya da video paylaşım imkanı sağlayan uygulamada video ve resim paylaşma panoya ekleme “pinlemek” olarak tabir ediliyor. Kadınların yoğun olarak kullandığı Pinterest uygulaması diğer sosyal medya uygulamalarına göre bu yönü ile ön plana çıkıyor. Uygulamayı kullananların % 33’ünün erkek kullanıcılardan oluşmaktadır. Bu nedenle pinterest uygulaması içeriğinin ve gerekli geliştirmelerin kadınlara yönelik olarak yapılmasına neden olmaktadır.

Pinterest Ne Amaçla Kullanılır?

Son zamanlarda hızla artan kullanıcı sayısı ile kullanılan Pinterest uygulaması değişik kategorilere sınıflandırılmış olan panolarda video veya görsel paylaşımı yapılan bir uygulama platformu olarak karşımıza çıkıyor. Pinterest içerik olarak moda, ev eşyaları, sanat, yemek tarifleri, kendin yap vb. birçok gibi farklı konularda içerikleri içeriyor. Eğitim içerikli panoları ile kullanıcıların dikkatini çekiyor.

Pinterest nedir ne işe yarar pinterest hakkında herşey

Tüm bu zengin içerikleri ile kısa bir sürede pek çok kullanıcıya ulaşan Pinterest 2012 yılına en iyi sosyal medya uygulaması ve en iyi arayüze sahip uygulama olarak Webby ödüllerini kazandı. Filckr ile ortaklık kurarak Filckr uygulaması fotoğraf paylaşım butonuna Pinterest butonu konuldu. Ayrıca panolara ait özel bir kapak fotoğrafı ekleyebilme özelliğini sağlayan “ Board Covers “ geliştirildi. Yapılan bu geliştirmeler ile Pinterest diğer sosyal medya uygulamaları ile olan ortaklıklarını sürdürmeye devam ediyor.

Pinterest uygulaması üzerinde yapılan güncelleme ile kullanıcılara sağladığı cinsiyete göre seçim yapılmasını sağlayarak uygulamanın görünümünü daha da özelleştiriyor. Sürekli gelişen uygulama Pinterest artık popüler uygulamalar arasında yer alıyor.

Pinterest nedir

Pinterest’e Ait Kavramlar Nelerdir?

Pinterest uygulamasının kullanılmasının kolaylaştırılması için Pinterest’e ait kavramların terimlerin bilinmesi önemli yer alıyor. Pinterest denilince akla gelen iki kavram bulunuyor. Pin ve Pano kavramları, bunları yukarıda az çok anlatmıştık. Pin kavramı; bir yer işaretidir. Bu yer işareti Pinterest uygulaması içerisinde bulunan ya da internet üzerinde bulunan güzel envanterleri saklayabilen bir görsel yer işaretidir. Diğer kavram olan pano kavramı ise; kategorideki olarak paylaşım yapmayı sağlayan, pinlerin içerik ya da temalarına göre depolandığı kısım olarak karşımıza çıkıyor.

pinterest pinlemek nedir

Pinterest’e Nasıl Üye Olunur? 

Pinterest Ücretli mi?

pinterest üyelik

Pinterest ücretli bir uygulama değildir. Pinterest’i kullanabilmek için internet sitesini veya uygulamasını tercih edebilirsiniz. Üye olunması için verilen seçeneklerden ( E-Posta, Google, Facebook) birini seçerek kolayca ve kısa bir süre içerisinde üyelik işlemi tamamlanması için gönderilen onaylama içeriği gerçekleştirildikten sonra Pinterest kullanılmaya başlanabilir. Pinterest uygulamasının Türkçe desteği bulunmaktadır. Sizde kullanmaya başladıktan sonra kendi panolarınızı ve pinlerinizi oluşturabilirsiniz.

Hakkında G. KELEŞ

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.