apple logo

iPhone X Face ID Nasıl Kullanılır ?

iphone face id

iPhone Face ID ( Yüz Tarama Kilidi ) Özelliği Nasıl Kullanılır ?

Nereden nereye 4 rakamlı pin girilen güvenlik kontrollerinden şekil çizmeye, parmak iz okuyucuya derken şimdide Yüz tanıma sistemleri. Apple 10.yılında tanıtımını yaptığı iPhone X modeli uzun zamandır kullandığı Touch ID özelliği koltuğunu artık yüz tarama kilidi olan Face ID özelliğine bıraktı. Okuyucularımızdan gelen aşağıda Face ID hakkındaki soruların cevabını bu yazımızda sizlerle paylaşacağız.

iPhone X modelinde yer alan Face ID nasıl aktif edilir?

iPhone X Face ID nasıl kullanılır?

iPhone X Face ID nasıl kapatılır?

iPhone X Karanlıkta yüz tarayabilir mi?

Öncelikle Face ID özelliği yani yüz tarama Touch ID’ye göre daha güvenlidir. Face ID çalışması için gözlerinizin açık olması gerekiyor, uyurken telefonunuzu açamazlar :). Touch ID’ye göre çok daha pratik olan Face ID, son derece güçlü ve güvenli bir kimlik doğrulama sistemi olduğunu kabul etmeliyiz. iPhone X kilidini açmak çok daha hızlı, kolay ve doğaldır.

iPhone X Face ID (Yüz Tanıma) Nasıl Çalışıyor ?

Sistem TrueDepth kamera sistemi, birçok inovatif teknolojiden oluşuyor. Gerçek zamanlı olarak birlikte çalışan bu teknolojiler sayesinde, yüzünüzün en ince noktasına kadar detaylı bir derinlik haritası oluşturuluyor. Üç boyutlu yüzünüzün bir maskesinin oluşturulduğunu düşünebilirsiniz. Derinlik haritası kullanılarak oluşturulmuş yüzünüzün detaylı görüntüsü ile telefon sizi tanıyor. Gelin bu teknolojilere bakalım.

Nokta Projektörü: 30.000’in üzerinde görünmez nokta yüzünüze yansıtılarak yüz haritanızı çıkarmaya yardımcı oluyor.

Kızılötesi Kamera: Nokta Projektörü tarafından yansıtılan 30.000 nokta Kızılötesi kamera tarafından okunarak kızılötesi bir görüntü yakalıyor ve bu veriyi eşleştirmek için A11 Bionic çipteki Secure Enclave alanına gönderiyor.

Işık Projektörü: Karanlıkta Face ID yüzünüzü tanır mı diyorsanız Işık Projektörü bu işi sağlıyor. Görünmez kızılötesi ışık, karanlıkta bile yüzünüzün algılanabilmesini sağlıyor. Dolayısıyla Güneş gözlüğü bile taksanız farketmez, Face ID sizi tanır.

iPhone Face ID Nasıl Aktif Edilir ? Nasıl Ayarlanır ?

İlk olarak yüzünüzü tanıtmanız gereklidir. Bunun için Ayarlar > Face ID ve Parola kısmına giriyorsunuz. Açılan bölümde Başla butonuna dokunun, ardından yüzünüz taranmaya başlayacaktır. Ekranda yer alan çemberin dışına çıkmadan yüzünüzü hareket ettirerek iPhone X telefonunuzun yüz haritasını tanımasını sağlayabilirsiniz. Bu işlemin sonrasında artık kilit için yüzünüz tanınmış olacaktır.

Yüz tanıma ile telefonu açmak için önce güç tuşuna basıp ardından yüzünüzü tanıtacaksınız. Her defasında güç tuşuna basmak can sıkıcı olabilir bu nedenle direk yüzünüzü okutmak için Ayarlar > Ekran ve Parlaklık > Uyandırmak için Kaldır kısmına giriş yaparak aktif edebilirsiniz.

Hakkında G. KELEŞ

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.