Siber Güvenlik

Binary Kopyalama

Kimi zaman verilerinizin güvenliği için onları şifreleme veya saklamak ihtiyacınız olabilir. Gizlemek istediğiniz dosyayı çeşitli yöntemlerle bir resim dosyasının içine entegre edebilirsiniz. Şifreleme, insanlık tarihi kadar eski bir yöntemdir. Birçok kültürde, bir mesajı başka birine iletirken kullanılan çeşitli şifreleme tekniklerine şahit oluyoruz. Bilgisayar teknolojisi ile bu teknikler çok gelişti. Peki gündelik hayatta başkalarının görmesini veya fark etmesini istemediğiniz dosyaları bir resim dosyası gibi gösterebileceğinizi biliyor muydunuz? Aşağıdaki adımlarla bunu gerçekleştirebilirsiniz.

Örneğin resim.jpg isimli bir dosyanız var. Bu resim dosyasına örneğin deneme.pdf isimli bir dosyayı saklayacaksınız. İki dosyayı birbirine binary olarak kopyalama işlemi ile gerçekleştiriyoruz. Dosyalarınızı aynı dizin altına kopyalayıp, dosyaların bulunduğu konuma erişip aşağıdaki komut ile işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

copy /b resim.jpg + deneme.pdf deneme.jpg

Deneme.jpg dosyasını görüntülediğinizde resim.jpg dosyasını göreceksiniz. Yeni oluşan resim dosyanız deneme.jpg’nin resim.jpg dosyasından daha büyük olduğunu görebilirsiniz. Sakladığınız dosyayı tekrar pdf olarak görmek isterseniz uzantısını pdf olarak değiştirmeniz yeterli olacaktır.

Hakkında G. KELEŞ

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.