Siber Güvenlik

Digifon nedir?

Digifon nedir? 0888 ile başlayan numaralara dikkat!

“Digifon nedir” sorusunu cevabı son günlerde en çok merak edilen konuların başında geliyor. 0888 ile başlayan telefon numaralarından arayarak, Digifon adını kullanan dolandırıcılar pek çok kişiyi dolandırdı. Peki Digifon nedir?

Son günlerde ülkemizde artan dolandırıcılık çeşitlerine bir yenisi daha eklendi. Digifon üzerinden arayarak ya da mesaj atarak dolandırıcılık sistemi kuran kişi ya da kişiler kullanıcılara yüksek fatura ödettiriyor.

DİGİFON Nedir?

Digifon, vatandaşların cep telefonuna SMS veya sesli arama ile ulaşarak, ulaştıkları vatandaşların 0888’li numarayı aramasını isteyen bir dolandırıcılık türüdür. Çeşitli yollarla kişinin dikkatini çekmeye çalışıp, banka masraflarını geri alma, kredi kartı borcunu kapatma gibi sözler ile atılan acil kodlu mesajlara geri dönüş yapan kişileri, hatırı sayılır telefon faturalarıyla tanıştırıyorlar.

Digifon Mesajı Gelince Ne Yapmalı

Digifon ya da doğruluğundan emin olmadığınız bir mesaj geldiğinde SMS’i silmenizi tavsiye ediyoruz. Bu konuda Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulumu yani kısa adıyla BTK tarafından 08 Aralık 2016 tarihinde spam sms mesajlarını engellemek maksadıyla sms mesajlarının sonunda hangi operatör tarafından gönderildiğinin anlaşılması için kullanılan özel kodlar tanımladı. 

SMS mesajlarının sonundaki B001, B002, B003 Kodları Nedir? Ne işe Yarar? yazımız da konu ile ilgili ayrıntıları bulabilirsiniz.

Hakkında G. KELEŞ

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.