E-İşletme, Dijital Pazarlama, E-Pazarlama ve ETicaret

E-İşletme, Dijital Pazarlama, E-Pazarlama ve E-Ticaret Nedir?

E-İşletme, Dijital Pazarlama, E-Pazarlama ve ETicaret

İnternet, web ve ilişkili teknolojiler şimdiye kadar bilmediğimiz çok sayıda ve birbiriyle karıştırılabilen yeni kavram ve kelimenin ortaya çıkmasına yol açmıştır. Bu kavramlar e-işletme, dijital pazarlama, e-pazarlama ve eticarettir.

E-İşletme Nedir?

E-işletme, çeşitli ürünlerin satıldığı özel tasarlanmış web sitelerine (e-dükkân, e-mağaza, e-firma, e-şirket) adı verilmektedir. Elektronik işletmeler gerçek hayatta alıcı satıcı ilişkisinin benzerini elektronik uygulamalar temelinde oluşturmaktadır.

E-İşletme, Dijital Pazarlama, E-Pazarlama ve ETicaret

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama bir mal ya da hizmeti tutundurmak ya da dijital bir marka geliştirmek için olası tüm dijital kanalları kullanan bir pazarlama süreci setini kapsayan geniş bir kavramdır. Dijital pazarlama aşağıda sıralanan beş değişimi getirmiştir:

 1. Dijital varlıklar yasası
 2. Yeni ölçek ekonomileri
 3. Yeni iş sahaları
 4. İşlem maliyetlerindeki azalma
 5. Arz-talep dengesindeki değişme

E-Pazarlama Nedir?

E-pazarlama, işletme ve tanımlanmış müşterileri arasında diyalog kurmak ve aracılık etmek için İnternet ve diğer etkileşimli teknolojilerin kullanımı olarak tanımlanmıştır. E-pazarlama, dijital pazarlamanın bir alt unsurudur. Pazarlamanın bilinen 4P’si olan ürün ve hizmetler, fiyat, dağıtım ve tutundurma teknoloji ve İnternetin yaygınlaşmasıyla e-pazarlama kapsamında bazı değişliklere maruz kalmıştır. Ayrıca İnternet 4P’ye ek olarak yeni P kapsamında insan bileşenine yol açmıştır.

E-pazarlama araçları aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Web sitesi
 • Arama motoru pazarlama
 • Sosyal medya pazarlama
 • İçerik pazarlama
 • E-posta pazarlama
 • Mobil pazarlama

E-Ticaret Nedir?

E-ticaret, siparişlerin verilmesi ve alınması amacıyla özellikle tanımlanan yöntemlerle bilgisayar ağları üzerinde yürütülen mal ve hizmetlerin alım ve satımına yönelik işlemlerdir. E-ticarete ilişkin farklı bakış açılarına göre yapılabilecek tanımlamalar aşağıdaki yapılabilir:

 •  İletişim bakış açısıyla; e-ticaret, bilginin, mal ve hizmetlerin ya da ödemelerin telefon aramaları, bilgisayar ağları veya diğer elektronik vasıtalarla sunulmasıdır.
 • İşletme bakış açısıyla; e-ticaret, işletme ve faaliyetleri ve iş akışlarının otomasyonuna teknolojinin uygulanmasıdır.
 •  Hizmet bakış açısıyla; e-ticaret, malların kalitesini iyileştirip hizmet ulaştırılma hızını artırırken hizmet maliyetlerini azaltmak için işletmelerin, müşterilerin ve yönetimin isteklerini ön plana alan bir araçtır.
 • Çevrimiçi bakış açısı; e-ticaret, mal, hizmet, ya da bilginin alınması ve satılmasına yönelik İnternet ya da diğer çevrimiçi uygulamalar üzerinden oluşturulan yeteneklerdir.

Elektronik ticaret ekonomik bir faaliyet olma, elektronik olarak ortaya çıkan bir etkileşim olma ve sıklıkla örgütsel sınırlar içerisinde kesişen bir etkileşim olma ögelerini kapsar.

Hakkında G. KELEŞ

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.