bilisimonline.net banner

LDOM Oracle VM for SPARC

Bir sanallaştırma ve partition teknolojisi olan Logical Domains (LDoms veya LDOM), Sun Microsystems tarafından 64 bit SPARC V9 mimarisine sahip Unix sunumcular için Nisan 2007’de geliştirildi. 2010 yılında Oracle Sun Microsystems birleşmesinden sonra Solaris Logical Domains’in (LDoms veya LDOM) yerini Oracle VM Server for SPARC 2.0 (Son versiyon 3.3) aldı. Sun SPARC Chip Multithreading (CMT) sunucuları için iyi bir misafir sistem arakatmanı (hypervisor) sunarken, tek bir sunucu üzerinde çok sayıda bağımsız Solaris oturumunun açılmasına olanak tanıyor. Oracle VM Server for SPARC halen Oracle Solaris’in bir parçası olarak sunuluyor. Oracle VM Server for SPARC tüm versiyonları, desteklenen işlemciler, versiyonlar arasındaki farkları görmek için tıklayınız.

LDOM Temel Kavramlar:

Control Domain: LDOM yazılımının kurulduğu, tüm logical domainlerin yönetildiği yerdir. Hypervisor ile direk görüşen, diğer domain’ler için servisleri enable/disable eden, kaynakları ve guest domain’lerin konfigürasyon işlemlerinin yapıldığı domain’dir.

Service Domain: Diğer domainler için servisleri(sanal servisler disk, ağ, console vb.) sağlamaktan sorumlu domain’dir.

I/O Domain: Herhangi bir guest domaine direk olarak bir I/O device map edildiğinde o artık bir I/O domain’dir.

Guest Domain: Tüm hizmetlerini primary/service domainlerin’den alan domain’dir.

Aşağıdaki resimde LDOM mimari yapısını görebilirsiniz.

ldom Architecture

LDOM Oracle VM for SPARC ile ilgili yazımıza aşağıdaki başlıklar altında devam edeceğiz. Linklere tıklayarak diğer bölümlere geçebilirsiniz.

 

Hakkında G. KELEŞ

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.